ARP: W pierwszym kwartale firmy w strefach zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł

  • 23 kwietnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

W pierwszym kwartale tego roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A. zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. Zadeklarowana liczba nowych miejsc pracy wyniosła 311 czyli 3,5-krotnie więcej niż rok temu.

– Cały czas stopniowo powiększamy wachlarz usług świadczonych na rzecz inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych o specjalistyczne wsparcie techniczne, kadrowe czy prawne. W uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych lat 90. najważniejsze było przyciąganie takich inwestorów, którzy zapewniali utrzymanie miejsc pracy i zakładów pracy. Obecnie duży nacisk kładziemy na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, kształcenie kadr. Bardzo chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa, które często prowadzą innowacyjne projekty. To dzięki wdrożeniu instrumentów skutecznej współpracy między inwestorami, administracją lokalną oraz zarządcą osiągamy dziś tak dobre wyniki w naszych strefach: „Euro-Park Wisłosan” w Tarnobrzegu, „Euro-Park Mielec” w Mielcu oraz podstrefie „Euro-Park Kobierzyce” pod Wrocławiem. Zadeklarowane nakłady inwestycyjne w pierwszym kwartale 2021 roku łącznie wyniosły 504,6 mln zł, co stanowi 237 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Równocześnie cały czas rozszerzamy ofertę o kolejne tereny przygotowane pod nowe inwestycje. – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Pierwszy kwartał z bardzo dobrym wynikiem zakończyła Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Mielec”. Wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności - aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy, którzy do tej pory nie realizowali projektów w strefie. Deklarowane do poniesienia nakłady inwestycyjne to 365,6 mln zł, nowe miejsc pracy – 166. 736 miejsc pracy zostanie utrzymanych.

– Świadczy to o tym, że docieramy do coraz szerszego grona przedsiębiorców z informacją o programie Polska Strefa Inwestycji. To dobry prognostyk przed kolejnymi miesiącami tego roku. Ponadto oddana pod koniec ubiegłego roku hala produkcyjno-magazynowa w Zaczerniu koło Rzeszowa jest w fazie komercjalizacji. Jesteśmy w przededniu podpisania porozumienia z przyszłym użytkownikiem obiektu. – informuje Waldemar Barnaś, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu.

Managerowie strefy zamierzają w głównej mierze pozyskiwać kolejne projekty, z naciskiem na branże priorytetowe tj.: lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumiana branża IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe.

W strefie pojawiła się ostatnio spółka z branży IT Talkin Things. Przedsiębiorca, tworzy i dostarcza rozwiązania z obszaru IoT (Internet of Things) m.in. dla branży FMCG i farmaceutycznej. Inwestor planuje utworzyć zakład produkcyjny wraz z. Przedsiębiorca deklaruje poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie ponad 60 mln zł i utworzenie co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Szacowany na kwotę 80 mln zł projekt uruchamia Knorr-Bremse Systemy Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. Pozwoli na zatrudnienie 80 nowych pracowników. Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, produkcja wiatraków do urządzeń klimatyzacyjnych oraz usługi serwisowe systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji taboru szynowego. Planowana inwestycja wiąże się ze stworzeniem zakładu produkcyjnego i centrum serwisowego na terenie obszaru w Rzeszowie.

Pierwszy kwartał z bardzo dobrym wynikiem zakończyła też Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Wisłosan”. Wydano 8 decyzji o wsparciu przy 139 mln zł deklarowanych nakładów. Przybędzie 145 nowych miejsc pracy przy 1149 utrzymanych miejscach pracy. Należy w tym miejscu odnotować, że TSSE podwoiła liczbę wydanych decyzji w porównaniu do I kwartału 2020 r., zaś kwota deklarowanych nakładów inwestycyjnych jest kilkukrotnie wyższa.

– Wśród tegorocznych projektów do miana najciekawszych należy z pewnością inwestycja w park maszynowy pozwalający na produkcję komponentów do samochodów elektrycznych oraz inwestycja czołowego producenta mebli tapicerowanych, która, z uwagi na plany w zatrudnieniu zmieni rynek pracy na terenie miasta powiatowego polski południowo-wschodnie. – mówi Tomasz Miśko, Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu.

TSSE „Euro-Park Wisłosan”w 2021 roku ma ambitne plany zarówno w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów jak i komercjalizacji obiektów przemysłowych.

W pierwszym kwartale tego roku Fabryka Mebli „Benix” Kaczorowscy sp. j. - czołowy producent mebli tapicerowanych - zadeklarowała maksymalne nakłady prawie 54 mln zł i zatrudnienie do 600 osób. Eurometal S.A. w nowym parku maszynowym uruchomi fabrykę komponentów do samochodów elektrycznych przy maksymalnych nakładach inwestycyjnych 65 mln zł.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów