Koniec 2016 roku to dla Pleszewa początek Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 29 grudnia opublikowano Rozporządzenie Premier Beaty Szydło o włączeniu terenów inwestycyjnych w Pleszewie do WSSE.
Na tę dobrą wiadomość Pleszew czekał niemal trzy lata. Potwierdził ją goszczący w Pleszewie 30 grudnia Tadeusz Kościński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju, który od dwóch miesięcy odpowiedzialny jest za strefy ekonomiczne w Polsce. – Wzięliśmy wszystkie wnioski na tapetę, ponieważ tak długi czas oczekiwania powoduje, że tracimy inwestorów. W ciągu sześciu tygodni wszystkie wnioski przeszły pozytywnie proces administracyjny i od dziś Wałbrzyska Strefa jest poszerzona m.in. o tereny inwestycyjne w Pleszewie – mówił podczas konferencji prasowej wiceminister Kościński.
Pleszewska Podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to 5,3 ha terenów przy ul. Wschodniej zlokalizowanych w odległości 250 m od drogi krajowej nr 12. Starania o podstrefę władze samorządowe podjęły już w lipcu 2014 r. składając deklarację do WSSE „Invest – Park”. Kolejnymi krokami było uchwalenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tego terenu i podjęcie przez Radę Miejską uchwały wyrażającej zgodę na utworzenie podstrefy. Pozytywną opinię wyraził także Zarząd Województwa Wielkopolskiego. Niemal rok później gotowa była cała dokumentacja. Teraz samorząd MiG Pleszew musi wykonać niezbędną infrastrukturę czyli drogi wewnętrzne oraz media. Na ten cel zabezpieczono kwotę ok. 6 mln zł. – Musimy wykonać drogę, na którą udało się uzyskać dotację rządową. Rozstrzygamy przetarg już 11 stycznia 2017 r. i droga będzie gotowa do końca października przyszłego roku – potwierdził Marian Adamek, Burmistrz MiG Pleszew.
Podczas pobytu w Pleszewie goście mieli okazję zwiedzić także pleszewską fabrykę FAMOT produkującą obrabiarki najwyższej jakości, eksportowane na cały świat.
– Firma Famot potwierdza, że w Pleszewie jest budowany dobry klimat dla przedsiębiorców. Z doświadczenia wiem, że inwestor, który chce zainwestować w danym mieście, oprócz rozmów z władzami, oceny infrastruktury i kapitału ludzkiego, bardzo często chce poznać opinie innych lokalnych przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces, dotyczące tego jak układa się współpraca z samorządem – przyznał Krzysztof Drynda, wiceprezes WSSE.