Niespełna dwa lata po rozpoczęciu budowy, nastąpiło techniczne uruchomienie produkcji w halach Bilfinger Mars Offshore. Docelowo, w przedsiębiorstwie zatrudnienie znajdzie blisko pół tysiąca osób. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele inwestorów a także marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Dziękuję wszystkim, którzy uwierzyli, że na Pomorzu Zachodnim można ulokować tak duży i skomplikowany projekt. Dzięki konsekwencji, krok po kroku, osiągnęliśmy sukces. Czuję się szczęśliwy, że  tę długą i stosunkową trudną drogę udało nam się przebyć w szybkim tempie - powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Bilfinger Mars Offshore to jeden z największych inwestorów na Pomorzu Zachodnim, którego zakład produkcji fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych zlokalizowano na 20 hektarach o statusie specjalnej strefy ekonomicznej (Euro-Park Mielec SSE). Wartość inwestycji to około 90 milionów euro.

Hala produkcyjna o pow. 29760 mkw. oraz malarnia o pow. 4200 mkw. to pierwsza w Europie fabryka seryjnej produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych: fundamenty palowe, złożone fundamenty kratownicowe oraz platformy pośrednie. Zatrudnienie w zakładzie znajdzie ok. pół tysiąca osób: spawacze, ślusarze, monterzy konstrukcji stalowych, operatorzy. Bilfinger Mars Offshore uruchomi w zakładzie także własny ośrodek realizujący i wdrażający programy badawczo-rozwojowe. W zakresie naukowo-badawczym spółka współpracuje z Akademią Morską w Szczecinie oraz Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym. Odbiorcami produkowanych elementów będą m.in. kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Zdolność produkcyjną zakładu szacuje się na ok. 120 tys. ton stali rocznie – produkowanych będzie do 60 fundamentów jednopalowych i platform pośrednich oraz do 60 fundamentów kratownicowych (80 fundamentów przy dwóch liniach produkcyjnych). Budowa fabryki Bilfinger Crist Offshore została rozpoczęta w grudniu 2013 roku.