W Świdniku na inwestorów czeka aż 120 ha usytuowanych wokół prężnie rozwijającego się lotniska.

Najnowsza ustawa o wspieraniu nowych inwestycji powoduje, że inwestor będzie mógł inwestować w dowolnym zakątku Polski i tam starać się o zwolnienia podatkowe. Skutkuje to tym, że uwagę inwestorów zdobędą najlepiej przygotowane tereny z prężnie działającym samorządem i pomysłem na to jak się wyróżnić. To może zagwarantować Świdnik.

- Świdnik to miasto młodych, wykształconych, pełnych energii mieszkańców, otwarte na inwestorów przyjazne i przygotowane, by służyć im wszechstronnym i profesjonalnym wsparciem – podkreśla burmistrz Świdnika Waldemar Jakson.

Lotnisko motorem rozwoju biznesu

Świdnik od dekad był związany z rozwojem branży lotniczej. To tutaj swoją siedzibę ma PZL Świdnik, producent i konstruktor śmigłowców. Z kolei  w  2012 roku powstał w Świdniku najmłodszy w Polsce międzynarodowy Port Lotniczy Lublin. Terminal lotniska liczy 11 tysięcy metrów kwadratowych i składa się z trzech skrzydeł, które zbiegają się w jego głównej przestrzeni. W najbliższym czasie do użytku pasażerów oddane zostaną nowe powierzchnie terminala.

Port Lotniczy Lublin w Świdniku to wg wielu statystyk najprężniej rozwijające się lotnisko w Polsce.

Powstanie lotniska, którego udziałowcami są m.in. miasto i gmina Świdnik stanowiło zaczyn do rozwinięcia się nowej strategii zagospodarowania tego obszaru. Powstała koncepcja Aiport City, strefy wykorzystujące naturalną siłę przyciągania biznesu przez porty lotnicze, rozwijana również w Gdańsku czy Warszawie. Zgodnie z nią w obrębie obszaru wokół portu lotniczego są lokowane parki biznesowe, parki technologiczne oraz nowoczesne ośrodki przemysłowe i logistyczne.
 
W pierwszej kolejności swoją działalność w Airport City rozpoczynają przedsiębiorstwa związane z obsługą transportu lotniczego. Następne są firmy, dla których kluczowe znaczenie ma szybki i sprawny dostęp do dostawców, klientów lub partnerów biznesowych z całego świata. W pobliżu portów lotniczych często powstają również centra handlowe, hotele oraz parki rozrywki.

- Opracowując koncepcję Strefy braliśmy pod uwagę procesy rozwojowe, które kształtowały wiele portów lotniczych w Polsce i Europie. Idąc za doświadczeniami innych chcemy, aby w okolicy lotniska, powstały wkrótce lokalne parki biznesowe, technologiczne oraz nowoczesne ośrodki logistyczne i przemysłowe, a tym samym miejsca pracy i możliwości rozwoju miasta w nowych kierunkach – tłumaczy burmistrz Jakson.

Otwarcie komunikacyjne Świdnika i powstanie międzynarodowego lotniska stały się podstawą do umiejscowienia w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin Strefy Aktywności Gospodarczej.

Świdnik z ambitnymi planami wobec SAG

W ramach koncepcji Airport City powstała Strefa Aktywności Gospodarczej. SAG obejmuje 120 ha terenu położonego pomiędzy lotniskiem, torami kolejowymi, ul. Nadleśną i Mełgiewską. Kilka lat temu Rada Miasta uchwaliła w planie zagospodarowania przestrzennego, że będzie to obszar przeznaczony pod działalność gospodarczą, głównie produkcję i usługi. Wyznaczono trzy główne kierunki działalności strefy: sektor lotniczy, logistyczny i nowoczesnych usług dla biznesu.

- Każdego tygodnia przygotowujemy kilka propozycji ofertowych, głównie dla inwestorów zagranicznych, w tym często pozaeuropejskich. Z naszą propozycją staramy się również docierać do lokalnego biznesu, małych i średnich przedsiębiorstw – mówi burmistrz Jakson.

Inwestorzy, którzy zdecydują się tu ulokować swoje firmy, mogą liczyć na trzyletnie zwolnienie z płacenia podatku od nieruchomości.  Pozwoli to zaoszczędzić firmom aż 23 zł za metr kwadratowy rocznie.SAG została zaplanowana w tym miejscu głównie ze względu na powstające lotnisko, ale również dobrą komunikację z siecią drogową i kolejową. Zaledwie 10 km stąd znajduje się węzeł S19, będący fragmentem powstającej trasy Via Carpatia oraz węzeł komunikacyjny drogi S12 i S17. SAG od strony wschodniej bezpośrednio styka się z terenami wchodzącymi w skład Portu Lotniczego Lublin. Od strony zachodniej sąsiaduje z obwodnicą Lublina (węzłem „Tatary”). Od strony północnej jest ograniczona drogą wojewódzką nr 822 prowadzącą od węzła na obwodnicy Lublina w kierunku centrum Świdnika i Portu Lotniczego Lublin. Od południa SAG zamyka linia kolejowa nr 7 Warszawa – Dorohusk (granica państwa).

Strefa Aktywności Gospodarczej jest dosyć świeżą koncepcją, dlatego na efekty w postaci inwestycji trzeba jeszcze poczekać.

Coraz bliżej pierwszego inwestora

Tereny położone w Strefie Aktywności Gospodarczej należą do prywatnych osób, jednak Urząd Miasta w Świdniku promuje i stara się zachęcić potencjalnych inwestorów do prowadzenia działalności właśnie tutaj. Z myślą o inwestujących firmach oraz pomocy lokalnym przedsiębiorcom w strukturze urzędu utworzono Biuro Obsługi Inwestora. Natomiast materiały promujące SAG pracownicy komórki wspierającej biznes rozpowszechniają m.in. na targach, konferencjach i portalach gospodarczych. Przykładowo w marcu tego roku  Świdnik ze swoją ofertą pojawił się na prestiżowych Targach MIPIM w Cannes.

- W efekcie pojawiły się firmy chętne do rozpoczęcia działalności na terenie strefy. Szczególnie cieszą nas propozycje z branż priorytetowych, zapisanych w Strategii Rozwoju Terenów Inwestycyjnych, czyli lotniczej, logistycznej i usług dla biznesu – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Najwięcej szans na szybkie zagospodarowanie mają tereny przy ul. Skośnej. W tej chwili rozmawiamy jednocześnie z kilkoma inwestorami zainteresowanym kupnem działek o powierzchniach 3-8 ha. W tym rejonie działają także firmy odzieżowe ze świdnickim kapitałem. Ich właściciele również planują rozwój i w związku z tym zakup nowych terenów – mówi Bartłomiej Pejo z Biura Obsługi Inwestora.

Najwięcej potencjalnych inwestorów wywodzi się z branży logistycznej. Reprezentują kapitał pozaeuropejski zainteresowany budową dużych magazynów logistycznych. Sfera produkcyjna reprezentowana jest najczęściej przez branżę motoryzacyjną. Zainteresowany inwestycją był również duży inwestor z branży lotniczej, który podkreślał bliskość lotniska trawiastego, umożliwiającego testowanie jego wyrobów. Widać również mury powstającego Centrum Badań Klinicznych przy ul. Mełgiewskiej.

- Z punktu widzenia potencjału zatrudnienia zależy nam najbardziej na firmach produkcyjnych. Branża motoryzacyjna zatrudni na 5 ha powierzchni 200-300 pracowników. W logistyce, przy tej samej wielkości działki, na zatrudnienie może liczyć 50-70 osób - tłumaczy Bartłomiej Pejo, który zajmuje się tą tematyką od początku istnienia strefy.

Inwestorzy najczęściej pytają o działki o powierzchni 3-10 ha. Zdarzyło się również zapytanie o 80 hektarów, jednak zgromadzenie takiej powierzchni przy kilku bądź nawet kilkunastu właścicielach, jest bardzo trudne. Największe problemy z własnością gruntów pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska, gdzie działki są bardzo rozdrobnione.

- W rozmowach z potencjalnymi inwestorami dominują pytania o infrastrukturę drogową. Odpowiadamy, że po podpisaniu umowy, chociażby listu intencyjnego, jesteśmy w stanie taką drogę wybudować. Jesteśmy po wstępnych rozmowach na temat sieci energetycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Dostawcy są przygotowani na zaspokojenie potrzeb inwestorów - wyjaśnia Batłomiej Pejo.

Nie tylko gospodarka

Świdnik chwali się opinią młodego i dynamicznego miasta. Ponad 60 proc. mieszkańców miasta to osoby między 18 a 67 rokiem życia, dzięki czemu jest jednym z nielicznych miast na Lubelszczyźnie, w którym powstają nowe osiedla mieszkaniowe.

Władze miasta starają się, aby życie w Świdniku było bezpieczne, ale i pełne rozrywek. Kino Lot przeszło wartą ponad 13 mln zł transformację w Dom Kultury, w którym można pójść zarówno na filmy w 3D, jak i wziąć udział w koncertach i festiwalach. Dla fanów sportu wyremontowano stadion miejski za 18 mln zł, przebudowę przeszły również inne obiekty sportowe. W trakcie realizacji jest projekt kompleksu sportowego dawnej AVII przy ul. Sportowej.

Co roku organizowane są festiwale muzyczne, kina plenerowe, pokazy lotnicze czy zloty motocykli WSK i innych.