Zakończył się pierwszy etap inwestycji w ramach projektu "Gospodarcza Brama Śląska" polegający na kompleksowym uzbrojeniu terenów inwestycyjnych. Tereny dawnej kopalnie zmieniają się w grunty pod inwestycje. 

Przyszłe tereny pod inwestycje stanowiły nieużytkowany teren byłej Kopalni Piasku „Maczki-Bór”. Przekształcona w wyniku eksploatacji złóż piasku powierzchnia tego terenu została zrekultywowana i stanowiła nieużytek.

Niezagospodarowany dotychczas teren, na którym realizowany jest projekt, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako teren obiektów produkcyjnych, składów, magazynów oraz usług. W wyniku kompleksowego uzbrojenia powstanie atrakcyjny i w pełni przygotowany obszar dla przedsiębiorców chcących rozwijać działalność gospodarczą.

Teren ten dzięki projektowi uzyskał dostęp do podstawowej infrastruktury, takiej jak sieć wodociągowa, kanalizacja deszczowa, kanalizacja sanitarna, jak również został skomunikowany z siecią transportową regionu, w wyniku powstania nowej infrastruktury drogowej.

Miasto zdecydowało się na inwestycję z uwagi na problem niedostatecznej ilości wolnych obszarów, które można przeznaczyć na infrastrukturę rozwoju gospodarczego, stąd konieczność włączenia niewykorzystanych obszarów zdegradowanych działalnością przemysłową do terenów inwestycyjnych.

Innym problemem jest niedostateczny poziom wykorzystania potencjału Sosnowca w zakresie inwestycji w infrastrukturę służącą rozwojowi gospodarczemu, co utrudnia rozwój miasta i regionu w kontekście konkurencyjności gospodarki. Stąd potrzeba zapewnienia firmom zainteresowanym prowadzeniem działalności gospodarczej (w tym także innowacyjnej) korzystnych warunków do rozwoju, m.in. w postaci kompleksowo uzbrojonych terenów, na których przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, co także sprzyjać będzie poprawie problemów natury społecznej.

W wyniku realizacji projektu powstanie 13,2973 ha powierzchni uzbrojonego terenu. Odprowadzanie wód opadowych do pobliskiej rzeki Bobrek, a ścieków sanitarnych do kolektora „Bobrek” i dalej do oczyszczali „Radocha II” przyczyni się do uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w tym rejonie. Powstała w wyniku realizacji projektu infrastruktura obsługiwać będzie grunty inwestycyjne położone w bezpośrednim sąsiedztwie budowanej drogi i będzie komunikować ten teren z siecią transportową miasta i regionu.

W dniu 17 lutego 2012 roku podpisano z firmą Skanska S.A. umowę na wykonanie robót budowlanych w ramach przedmiotowego projektu, z terminem zakończenia do dnia 18 października. Aneksem do umowy termin zakończenia robót budowlanych został przesunięty do końca listopada. Kwota podpisanej umowy wynosi 10 mln 965 tys. Inwestycja współfinansowana została ze środków Unii Europejskiej. Projekt uzyskał dofinansowanie na poziomie 78,69 proc. kwoty całkowitych wydatków.

- Projekt stanowi odpowiedź na potrzeby regionu, miasta oraz przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić i/lub rozwijać działalność gospodarczą. Stworzenie dogodnych możliwości rozwoju działalności gospodarczej będzie miało na celu pobudzenie lokalnej i regionalnej gospodarki,co pozytywnie wpłynie na trwający proces restrukturyzacji gospodarki i lokalny rynek pracy. Zasadniczym celem zagospodarowania tego terenu jest uzyskanie wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej regionu śląskiego, osiągnięcie ożywienia gospodarczego i społecznego poprzez wielofunkcyjne wykorzystanie zdegradowanych, niezagospodarowanych obszarów na rzecz rozwoju nowych przedsiębiorstw - czytamy w komunikacie UM w Sosnowcu.

W założeniach władz miasta realizacja projektu wpłynie na wzrost wskaźnika konkurencyjności gospodarki regionu oraz stworzy przedsiębiorcom odpowiednie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, co następnie przełoży się na korzystne wyniki w skali całego regionu oraz kraju.