Wave dostarczy ok. 48 000 mkw. nowoczesnej powierzchni. Projekt łączy ponadczasową, industrialną architekturę z ogólnodostępnymi miejscami do spotkań inspirowanymi bałtyckimi wydmami. To pierwszy projekt w Trójmieście, który otrzyma wymagający certyfikat WELL, potwierdzający wysoki komfort i jakość budynków biurowych.

Wave został zaprojektowany tak, aby wspierać alternatywne środki transportu. Projekt dostarczy ok. 400 miejsc parkingowych na rowery. W obu budynkach powstanie infrastruktura z szatniami i prysznicami dla rowerzystów i biegaczy. W ramach inwestycji powstaną również stacje skuterów i samochodów elektrycznych, z których będą mogli korzystać przyszli pracownicy.

WELL z myślą o pracownikach

Projekt Wave odzwierciedla filozofię Skanska. To połączenie szczególnej dbałości o środowisko naturalne i komfort pracy użytkowników biurowca. Wave jest zaprojektowany zgodnie z wytycznymi certyfikacji WELL. To jeden z najbardziej wymagających systemów, stawiający w centrum zainteresowania zdrowie i samopoczucie człowieka. WELL Building Standard® to system certyfikacji stworzony przez IWBI™ (International WELL Building Institute™). W ramach certyfikacji monitorowane i oceniane jest siedem kategorii: powietrze, woda, odżywianie, światło, kondycja fizyczna, komfort i umysł. Łącznie Instytut bierze pod uwagę 102 cechy każdego budynku i przestrzeni do pracy.

Dodatkowo, dzięki rozwiązaniom uwzględniającym potrzeby osób o różnym stopniu aktywności i w różnym wieku, gdańska inwestycja Skanska zaprojektowana jest zgodnie z wytycznymi Fundacji Integracja i będzie spełniać wymogi certyfikatu „Obiekt bez barier”.

Innowacyjny system z myślą o zmieniających się potrzebach najemców

- Biurowiec Wave będzie też pierwszym budynkiem w Trójmieście z innowacyjnym systemem operacyjnym Connected by Skanska integrującym w aplikacji mobilnej i poprzez platformę www zarządzanie różnymi funkcjami budynku oraz powierzchni biurowej, - Agnieszka Krawczuk-Rogowska, regionalnt dyrektor d.s wynajmu w spółce biurowej Skanska.

W biurowcach Wave z łatwością będzie można m.in. poruszać się po budynku za pomocą smartfona, bez konieczności używania tradycyjnych kart dostępu, przygotować wirtualne zaproszenie do biura dla gościa, a także zarezerwować dla niego miejsce na parkingu podziemnym.

- Wave będzie wyposażony w tzw. activity based parking rozpoznający tablice rejestracyjne i przydzielający miejsca parkingowe. Analizując dane historyczne oraz bieżące informacje, system w efektywny sposób zarządza rotacją na parkingu. To duże ułatwienie dla najemcy, który może optymalnie zarządzać pulą miejsc parkingowych dla pracowników i gości, - dodaje Agnieszka Krawczuk-Rogowska.

Najemcy będą mieli też możliwość dostosowania na życzenie tzw. Connected Fit-out, obejmującego m.in. rezerwację sal spotkań, sterowanie temperaturą i oświetleniem w pomieszczeniach za pomocą aplikacji mobilnej.

Trójmiasto na fali

Polskie miasta dynamicznie się rozwijają, a sektor nieruchomości komercyjnych stanowi istotny element tej zmiany. Korzyści wynikające z tworzenia nowych przestrzeni miejskich stają się coraz ważniejsze dla deweloperów chcących mieć wpływ na proces rozbudowy i ewolucji miasta. Rynek biurowy przekroczył 10 mln mkw. powierzchni. Regiony są tu szczególnie aktywne. W pierwszym półroczu deweloperzy dostarczyli w głównych ośrodkach biznesowych 36% więcej nowoczesnej powierzchni, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.Pozycja Trójmiasta, dziś trzeciej pod względem wielkości lokalizacji biurowej w ośrodkach regionalnych, systematycznie się umacnia. Po sześciu miesiącach 2018 roku zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście liczyły niemal 750 000 mkw, co oznacza wzrost o ok. 50 000 mkw w porównaniu z Q4 2017 roku. Absorpcja w pierwszej połowie br. wyniosła aż 56 200 mkw. Stopa pustostanów w Trójmieście spadła z 8,2% na koniec 2017 roku do bardzo niskiego poziomu 6,7%, dając tym samym najniższy wynik w kraju. (dane: CBRE)