Temat przedłużenia terminu funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych wciąż jest przedmiotem kontrowersji. W dyskusję dotyczącą tego, ile czasu będą jeszcze funkcjonowały strefy ekonomiczne, włączyli się także samorządowcy z regiony, na którym działa Wałbrzyska SSE.

Przedstawiciele władz samorządowych wysłali list otwarty do ministra finansów Jacka Rostowskiego. Piszą w nim o tym, że niepokoi ich dyskusja dotycząca przyszłości stref ekonomicznych w kraju. Nie rozumieją oni bowiem, dlaczego miałyby one przestać funkcjonować już w 2020 roku. Zwracają uwagę na to, że realizacja planów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  (WSSE) nie została jeszcze ukończona, zaś inwestorzy potrzebują około 7 lat na wykorzystanie w pełni pomocy publicznej.

Funkcjonujące na terenach objętych strefą firmy przede wszystkim tworzą bardzo potrzebne miejsca pracy. Samorządy, które potrafiły szybko stworzyć swoje podstrefy i zdobyć inwestorów od kilku lat korzystają również z korzyści związanych z wpływów do budżetu. W przypadku Dzierżoniowa jest to kwota prawie 2 mln zł.

- Dlatego prosimy o jak najszybszą decyzję, która nie tylko przedłuży perspektywę funkcjonowania stref ekonomicznych. Przede wszystkim będzie ważną zachętą inwestycyjną i nieocenioną szansą dla mieszkańców regionu - piszą samorządowcy w liście.

Pod listem otwartym podpisali się m.in. prezydenci Wałbrzycha i Świdnicy oraz burmistrz Dzierżoniowa.