Strategiczna lokalizacja w pobliżu skrzyżowania autostrad A1 (północ-południe) i A2 (wschód-zachód), a także sąsiedztwo terminali przeładunkowych w Łodzi i Kutnie powodują, że Polska Centralna nie narzeka na brak zainteresowania ze strony inwestorów i obfituje w nowo powstające projekty. To właśnie tu w I kw. 2019 r. wystartowała budowa kolejnych 250 tys. mkw. powierzchni magazynowych, co stanowiło najlepszy wynik w Polsce.

Polska Centralna posiada obecnie ponad 2,5 mln mkw. nowoczesnej przestrzeni magazynowej. To gwarantuje jej trzecie miejsce w kraju – zaraz po bezpośrednich okolicach Warszawy oraz Górnym Śląsku. Ponadto w regionie wciąż widoczny jest przyśpieszony rozwój nowych lokalizacji przemysłowo-logistycznych, takich jak Pawlikowice, Kutno, Konstantynów Łódzki czy Piotrków Trybunalski. Wedle danych CBRE, w województwie łódzkim do końca 2019 r. przybędzie niecałe pół miliona mkw. magazynów, na które w dużej mierze zostały już podpisane umowy najmu. Co więcej, popyt na powierzchnie wciąż rośnie – w I kw. wynajęte zostało 216 tys. mkw., niewiele mniej niż w wiodącym regionie warszawskim (225 tys. mkw.).

– Konkurencyjność polskiego rynku magazynowego na tle europejskim, w szczególności państw CEE, nadal jest wysoka. Jedną z najbardziej popularnych lokalizacji jest region Polski Centralnej, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony inwestorów. W przyszłości presja szybkich dostaw oraz rozwijająca się moda na magazyny miejskie może wpłynąć na obniżenie popytu na duże powierzchnie magazynowe w tym obszarze. Jednak atrakcyjne położenie jest na tyle istotnym czynnikiem, że region ten wyjdzie z tego starcia obronną ręką. Znaczenie ma przede wszystkim dogodny dostęp do największego polskiego rynku zbytu, jakim jest stolica, oraz bliskość Łodzi, gdzie powstaje wiele magazynów miejskich pod e-commerce, jak np. 7R Park City Flex Łódź czy City Logistics Łódź I – zauważa Agata Czarnecka, Dyrektor w dziale Badań Rynku i Doradztwa, CBRE.

Lokalizacja zdecydowanie działa na korzyść rozwoju nieruchomości magazynowo-przemysłowych w tym regionie. Nie jest to jedynie zasługa skrzyżowania dwóch głównych polskich autostrad oraz drogi ekspresowej S8. Bezpośrednie połączenie kolejowe cargo między Łodzią a Chengdu w Chinach gwarantuje skrócenie transportu do 2 tygodni, co stanowi dokładnie połowę czasu potrzebnego na dostawę w transporcie morskim.

Najprężniej rozwijającymi się sektorami gospodarki w województwie łódzkim są branże: paliwowo- energetyczna, farmaceutyczna, AGD oraz budowlana. Wśród najważniejszych firm obecnych w regionie można znaleźć, m.in. Barry Callebaut Manufacturing Polska, Euroglas, Procter & Gamble, Indesit oraz BSH.