60 mln – to budżet drugiego już konkursu na zagospodarowanie terenów inwestycyjnych. W poprzedniej edycji, jako jedyny samorząd do konkursu przystąpił Zambrów. Otrzymał 2,1 mln zł dotacji i uzbroi 6,5 ha gruntów w niezbędną infrastrukturę.

- To będzie pierwsza umowa w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego – mówił podczas konferencji prasowej Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Maciej Żywno.

Wyjaśniał też małe zainteresowanie pierwszym konkursem ze strony innych samorządów. Jak mówił, wątpliwości budził zapis o konieczności sprzedaży inwestorom  terenów inwestycyjnych przygotowanych ze środków unijnych.
Samorządy obawiają się sprzedaży terenów, ale tez tego, że chętni znajda się, ale na dzierżawę. A tymczasem, jak tłumaczył Maciej Żywno chodzi o to, żeby „związać” inwestora z tym terenem, tak aby chciał właśnie tutaj rozwijać swoja działalność..

Dla kogo i na co?

Konkurs na tereny inwestycyjne  skierowany jest do samorządów i ich jednostek organizacyjnych. Wnioski można składać od 7 marca do 15 kwietnia.

Na wsparcie w szczególności mogą liczyć projekty dotyczące m.in. , badań geotechnicznych, uzbrojenia w media, budowy lub modernizacji układu komunikacyjnego .
Wydatki na wewnętrzną infrastrukturę komunikacyjną – jako uzupełniający element projektu dotyczącego kompleksowego przygotowania terenu inwestycyjnego – stanowić mogą jedynie mniejszą część budżetu. 

Preferowane jest wykorzystanie pod inwestycje terenów zdegradowanych, miejskich nieużytków.

Maksymalny poziom dofinansowania: 95 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Kolejne konkursy dedykowane przedsiębiorcom będą ogłoszone już w czerwcu -  i sierpniu - budżet obu konkursó to 80 mln. zł

-W czerwcu ruszy nabór wniosków na wsparcie inwestycji w przedsiębiorstwach – to będzie konkurs na wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym – mówiła specjalista ds. funduszy europejskich z UMWP Magdalena Sienkiewicz -  z podlaskiego  Urzędu Marszałkowskiego – Konkurs sierpniowy – skierowany do przedsiębiorców którzy działają w obszarze Natura 2000.
Katarzyna Sienkiewicz przypomniała też o ofercie centralnej.
-  Z konkursów krajowych warto wspomnieć o programie Polska Wschodnia, w ramach którego przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wsparcie  m.in. w wyjazdach na targi zagraniczne czy udziale w misjach zagranicznych – ten konkurs ruszy w marcu – dodała.

Wicemarszałek Żywno zwracał uwagę, że podlascy przedsiębiorcy rzadko korzystają z konkursów krajowych. Wyraził też nadzieję, że to ulegnie zmianie w nowej perspektywie finansowej . Dlatego też zapowiada szeroką akcję informacyjną dot. funduszy i konkursów.

W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 podlascy przedsiębiorcy mają do „wzięcia” ponad miliard zł.