Biurowce, galerie handlowe, budynki medyczne oraz osiedla mieszkalne– takie inwestycje chcą realizować w Rudzie Śląskiej przedsiębiorcy. Dzięki coraz lepszemu skomunikowaniu z pozostałymi miastami aglomeracji katowickiej Ruda Śląska staje się atrakcyjnym miejscem do inwestowania. 

Do jednych z najbardziej atrakcyjnych inwestycji należy z pewnością projekt „Stara Piecownia”, realizowany przez GC Investment.

– Mamy już pozwolenie na budowę, ale po rozmowach z przyszłymi najemcami musieliśmy wprowadzić zmiany w projekcie budowy. Cały projekt jest opracowany w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków, by nawiązać do postindustrialnej spuścizny tego miejsca. Nawiązanie do historii tego miejsca, a także idealne położenie, bo tuż przy DTŚ i niedaleko od autostrady A4, czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym. W tym roku z pewnością rozpoczniemy prace budowlane i mamy nadzieję, że inwestycja będzie zrealizowana do końca 2013 – mówi Tomasz Godziek, dyrektor ds. marketingu i pr.

Inwestycja powstanie przy ulicy 1 Maja w Rudzie Śląskiej będzie miejscem, gdzie będzie można dokonać atrakcyjnych zakupów. Swoje inwestycje w Rudzie kontynuuje też Czerwona Torebka. Obiekt wybudowany przy ul. Wilka otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Natomiast w Czerwonej Torebce przy ul. Zabrzańskiej nadal trwają prace budowlane. W drugim kwartale spółka spodziewa się otrzymać pozwolenie na użytkowanie.

– Planujemy oddanie ok. 407 metrów kwadratowych, na których będzie można zrobić kompleksowe zakupy i skorzystać z miejsc usługowych takich jak bank – dodaje Tomasz Godziek.

Do końca roku budowę swojej drugiej siedziby w Rudzie Śląskiej ukończy również EKO Holding S.A. Nowy supermarket powstanie przy ul. Borowej i Leśniej w dzielnicy Halemba.

- Cieszę się, że mimo ogólnego kryzysu w Rudzie Śląskiej nie brak prywatnych inwestorów, którzy budują z korzyścią dla mieszkańców. Mam nadzieję, że sektor prywatny będzie wspierał rozwój naszego miasta i powstanie jeszcze wiele nowych miejsc, gdzie ludzie będą mogli korzystać z bogatej oferty usługowej, odpoczywać, gdzie także znajdą zatrudnienie – podkreśla Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

- Miasto dysponuje kolejnymi działkami, które można kupić pod usługi. W tej chwili wystawiliśmy na sprzedaż  działkę 1,5 ha w Wirku, położoną przy autostradzie A4, która jest idealna pod budowę hotelu. Przy ul. Zabrzańskiej w dzielnicy Ruda mamy do sprzedaży działkę 1,1 ha przeznaczoną pod teren usług komercyjnych i publicznych – mówi Krzysztof Żok z Wydziału Rozwoju Miasta.

Kolejną działką, największą, przeznaczoną pod usługi komercyjne, jest teren położony przy zjeździe z DTŚki, w dzielnicy Chebzie, przy ul. Szyb Barbary. Jest to kolejne miejsce, gdzie może powstać obiekt handlowy lub hotelowy. Do zagospodarowania przeznaczony jest także budynek przy ul. Kłodnickiej 91 w dzielnicy Halemba. Obiekt położony w bezpośrednim sąsiedztwie Aqadromu, przyszły inwestor może przekształcić np. w hotel.

Ruda Śląsk postawiła w ostatnich latacg na inwestycje drogowe, za czym idzie szeroka dostępność do kolejnych terenów inwestycyjnych. Zostają one zagospodarowywane na cele wyznaczane potrzebami mieszkańców. Najbardziej typowe są inwestycje handlowo – usługowe różnych sieci. Pod koniec ubiegłego roku została oddana do użytku Galeria Ruda Śląska w dzielnicy Bykowina, a obecnie trwają zaawansowane prace budowlane w dzielnicy Ruda, gdzie powstaną 3 pawilony handlowe.