Szacuje się, że wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku magazynowym w 2015 r. zmniejszyła się o blisko 240 mln euro w porównaniu do roku 2014 i wyniosła ok. 500 mln euro. Inwestorzy chcą dalej kupować u nas magazyny, problemem jest to, że ich brakuje. Co przyniesie nowy rok?

W roku 2016 na polskim rynku magazynowym przewiduje się dużą aktywność najemców. Będą to głównie operatorzy logistyczni, firmy z branży motoryzacyjnej i z lekkiej produkcji. Coraz ciekawszą grupę, o bardzo dużym potencjale, stanowią przedsiębiorstwa z sektora sprzedaży internetowej. Dadzą one impuls do nowych inwestycji w wielu miejscach w naszym kraju.

– Dotychczas deweloperzy preferowali inwestycje poprzedzone umowami najmu, tzw. pre-lety. W tej chwili obserwujemy, że w najważniejszych lokalizacjach, w których współczynnik pustostanów jest najniższy, inwestorzy decydują się coraz częściej na projekty mieszane lub spekulacyjne – zauważa w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl Joanna Sinkiewicz, dyrektor ds. kluczowych klientów i reprezentacji najemców z firmy Cushman & Wakefield.

Polska jest wysoko oceniana przez inwestorów, którzy lokują u nas swoje produkcje. Docenia się jakość towarów wytwarzanych w naszym kraju oraz dostępność wykwalifikowanej kadry. Dodatkowym atutem jest nasze położenie geograficzne, które umożliwia łatwą dystrybucję i obsługę klientów w Polsce oraz na sąsiednich rynkach zachodnich.