Radom może być kolejnym punktem na mapie BPO w Polsce. Dysponuje wykształconą kadrą, ale do tej pory brakowało miastu nowoczesnej powierzchni biurowej. Teraz to może się zmienić, ponieważ AIG/Lincoln niedawno zakończył budowę pierwszego budynku w ramach kompleksu Radom Office Park.

Radom to drugie co wielkości miasto na Mazowszu, ale nie może pochwalić się taką zdolnością przyciągania inwestorów jak Warszawa. Czy celowanie w branże BPO może być rozwiązaniem dla liczącego prawie 220 tys. mieszkańców miasta, gdzie studiuje 15 tys. studentów?

Jeszcze niedawno trudno było o tym nawet pomyśleć, gdyż brakowało nowoczesnych powierzchni biurowych, bez których sektor usług dla biznesu nie zdecyduje się na lokalizację swojego centrum. Natomiast deweloperzy nie budowali, ponieważ na terenie miasta nie działało wystarczająco dużo firm z tego sektora.

- W przypadku Radomia stanęliśmy przed wyzwaniem, że najpierw musieliśmy wybudować budynek, a następnie znaleźć najemców – mówi Dariusz Domański z AIG/Lincoln.

Firma AIG zaryzykowała jako jedna z pierwszych, budując Radom Office Park. Radom Office Park to dwa nowoczesne budynki biurowe klasy A o łącznej powierzchni użytkowej ponad 10 000 metrów kwadratowych, zlokalizowane w ścisłym centrum Radomia, na terenie wielofunkcyjnego projektu „Centrum Słoneczne”, w skład którego wchodzi Galeria Słoneczna, Aquapark Radom oraz Osiedle Słoneczne.

Radom Office Park został zaprojektowany z myślą o potrzebach nowoczesnych przedsiębiorców, głównie z sektora outsourcingowych procesów biznesowych (Business Process Outsourcing – BPO) oraz usług wspólnych (Shared Services Center – SSC). Budynek pierwszy w ramach kompleksu jest całkowicie skończony, a pozwolenie na użytkowanie planowane jest na 2014 rok.

- Jeżeli chodzi o drugi budynek – rozpoczęcie budowy uzależnione jest od procesu komercjalizacji pierwszego budynku – powiedziała serwisowi Tereny Inwestycyjne Info przedstawicielka AIG/Lincoln.

Jak informują przedstawiciele dewelopera trwają obecnie zaawansowane negocjacje z przyszłymi najemcami. O tym, że nie łatwo przyciągnąć inwestorów z tego sektora bez przygotowanych powierzchni wiedzą dobrze władze Trójmiasta.

- W 2008 r. w Trójmieście nie było biurowców, bo nie było inwestorów. Inwestorów nie było, bo nie było biurowców. Kwadratura koła. Jednak lokalni deweloperzy zaryzykowali i takie biurowce błyskawicznie powstały – przypomina Marcin Piątkowski z Invest in Pomerania.

Z kolei firma Bayer jako jedna  z pierwszych zaryzykowała i umieściła w Gdańsku centrum usługowo-księgowe.

- Bayer sprawił, że wszyscy spojrzeli na Trójmiasto i zaczęli się zastanawiać czemu wcześniej nie myśleli o tej lokalizacji – podkreśla Marcin Piątkowski.

Teraz Trójmiasto jest jednym z atrakcyjniejszych rynków miast do lokalizowania inwestycji. Dlatego władze Radomia również nie próżnują i przygotowują specjalne programy dla inwestorów z branży BPO.

- Stale podejmujemy działania, by uatrakcyjnić miasto dla inwestorów z branży BPO/SSC. Jako pierwsi uruchomiliśmy unikalne w skali kraju studia podyplomowe „Nowoczesne Usługi Biznesowe” na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, przygotowujące do pracy w sektorze usług wspólnych. Poza tym, na inwestorów czeka szereg innych udogodnień w postaci ulg do 50 proc. wartości nakładów inwestycyjnych, zwolnienia z podatku od nieruchomości i środków transportowych oraz ulgi dzierżawy gruntów – mówi Katarzyna Piechota-Kaim z radomskiego ratusza.

Miasto nie może rywalizować w Warszawą, czy silnymi regionalnymi ośrodkami, pod względem różnorodności powierzchni biurowej, ale za to oferuje konkurencyjne ceny najmu.

- Radom oferuje powierzchnie biurowe w podwarszawskiej lokalizacji za połowę ceny. Zarówno koszty pracy, jak i stawki najmu, są tu nawet 50 proc. niższe niż w Warszawie i do 40 proc. niższe niż w Krakowie i we Wrocławiu, innych lokalizacjach popularnych w branży outsourcingu procesów biznesowych  i centrów usług wspólnych – komentuje Katarzyna Piechota-Kaim.

Pierwsze sukcesy Radom ma już za sobą. Na miasto zdecydowało się już siedmiu inwestorów z branży  BPO/SSC. W Radomiu już funkcjonują centra BPO/SSC takie jak Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów, Iron Mountain, Europe Calling czy SMG/KRC, które w ciągu ostatnich lat zwiększyły swój potencjał kadrowy i rozwinęły działalność.