Wiele zagranicznych sieci handlowych z coraz większym zainteresowaniem patrzy na Polskę jako atrakcyjny kierunek rozwoju swojego biznesu, od sieci Forever 21 po tureckie marki odzieżowe. Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH), wykorzystując ten fakt, aktywnie promuje rodzimy rynek na zagranicznych targach nieruchomości handlowych MAPIC w Cannes we Francji oraz Retail Days w Stambule w Turcji.

- Targi MAPIC w Cannes to jedne z największych i najważniejszych targów nieruchomości komercyjnych na świecie, bieżąca edycja zgromadzi ponad 8 400 uczestników, w tym ponad 2 400 przedstawicieli sieci handlowych. Polska Rada Centrów Handlowych od 2003 roku promuje nasz kraj we Francji, jako atrakcyjne miejsce do inwestycji i rozwoju biznesu, szczególnie wśród nowych najemców i inwestorów nieobecnych do tej pory na polskim rynku. Obecność ponad 2400 sieci handlowych z całego świata daje możliwość promocji polskiego rynku centrów handlowych, który plasuje się w czołówce pod względem sprzedaży i zatrudnienia w Europie– powiedział Radosław Knap, dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.
 
- Kilka czynników wpływa na fakt, że Polska wciąż jest atrakcyjnym rynkiem dla rozwoju nowych marek handlowych. Obroty  osiągane przez sieci handlowe wzrosły w ciągu ostatniej dekady o 67 proc. osiągając w 2014 roku poziom 168 mld euro i do 2020 roku wzrosnąe o kolejne 22 proc. Polacy od roku 2000 co najmniej podwoili wydatki na odzież i obuwie,  a siła nabywcza w Polsce wzrosła od 2005 roku o ponad 20 proc. Biorąc pod uwagę potencjał ekonomiczny oraz zmiany w zachowaniu konsumentów, którzy poszukują coraz nowszych formatów i różnorodności wśród oferty handlowej z pewnością można stwierdzić, że Polska jest gotowa na nowe marki a te wciąż zainteresowane są ekspansją nad Wisłą. Doskonałym tego przykładem może być sieć Forever 21, która zapowiedziała otwarcie pierwszych sklepów w Polsce w przeciągu dwóch lat  – powiedział Fabrice Paumelle, dyrektor  Działu Powierzchni Handlowych w BNP Paribas Real Estate Poland.
 
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez BNP Paribas Real Estate oraz Polską Radę Centrów Handlowych wśród potencjalnych marek, których brakuje w Polsce, a które są szczególnie przez Polaków pożądane są między innymi Primark, Abercrombie & Fitch, Banana Republic, Monki, czy Urban Outfitters.
 
Okazją do zaprezentowania Polski będzie organizowana 19 listopada podczas targów MAPIC sesja tematyczna „Polish your retail" dotycząca polskiego rynku nieruchomości komercyjnych zorganizowana przez Echo Investment, BNP Paribas Real Estate Poland we współpracy z Polską Radą Centrów Handlowych.
 
PRCH promuje także Polskę na w rynkach południowych, podczas targów Retail Days w Stambule, które gromadzą około 6 000 delegatów z 37 krajów, z czego ponad 60 proc. stanowią  przedstawiciele sieci handlowych, poszukujący partnerów biznesowych oraz możliwości rozwoju poza granicami Turcji.
 
- Podczas tegorocznej edycji Polska Rada Centrów Handlowych będzie promować rodzimy rynek wśród tureckich firm prowadząc rozmowy między innymi  z takimi markami jak Waffle Stop, Karaca, Kiğılı, Avva czy Chakra zainteresowanymi ekspancją w Europie” – dodał Radosław Knap.