2012 rok obfitował w nowe powierzchnie biurowe oddane do użytku. Przyszły rok nie powinien być gorszy. Wzrost oddanych pow. biurowych w stosunku do 2011 roku wyniósł 95 proc. - pisze DTZ w pierwszym raporcie dotyczącym powierzchni biurowych.

Firma DTZ a UGL company przedstawia publikację „Przewodnik - Rynek Biurowy w Polsce”. W materiale zawarte są kluczowe wskaźniki dla rynku biurowego w miastach w Polsce.Przewodnik ten prezentuje szerokie spektrum rynku biurowego – od dojrzałego rynku w Warszawie, poprzez rynki o ugruntowanej pozycji tj. Wrocław czy Kraków, do rynków „wschodzących” jak np. Lublin.

„Przewodnik – Rynek Biurowy w Polsce” zawiera m.in.: główne wskaźniki makroekonomiczne dla analizowanych miast; dane dotyczące podaży biurowej wraz z ilością istniejących budynków oraz biurowców w trakcie budowy;dane dotyczące wskaźnika pustostanów oraz czynszów wywoławczych; listę największych istniejących i planowanych biurowców wraz z mapą.

- Polska zajmuje czołowe miejsca w wielu rankingach atrakcyjności inwestycyjnej w Europie. Mając na uwadze solidne podstawy makroekonomiczne oraz korzystne prognozy, przewidujemy, że rynek nieruchomości biurowych w Polsce będzie rozwijać się w zrównoważonym tempie, dostosowując się do trendów podażowych i popytowych – mówi Anna Staniszewska, Dyrektor Działu Consulting & Research DTZ.

Wśród głównych trendów wytypowanych przez DTZ znajduje się m.in. wzrost pustostanów w 2013 roku związany z dużą podażą powierzchni biurowych w 201 roku (530 tys. mkw. pow. biurowej oddanych w 2012 roku, co oznacza 95 proc. wzrost w stosunku do 2011 roku) oraz silny rozwój niedojrzałych rynków powierzchni biurowych zwłaszcza w Lublinie i Szczecinie.