Polskie samorządy już od kilku lat jeżdżą na międzynarodowe targi nieruchomości i inwestycji, dlatego nie dziwi, że nauczyły się wpisywać w światowe trendy. Szukają partnerów do konkretnych projektów, promują się z deweloperami i przygotowują nowoczesne stoiska.
Już po raz 26. do nadmorskiego Cannes zjechały się samorządy oraz firmy deweloperskie z całej Europy. W oczy rzucała się słaba reprezentacja Rosji, jednak mimo konfliktu na wschodzie Europy nastroje we Francji były optymistyczne. Widać było również zainteresowanie polskimi terenami pod inwestycje i projektami deweloperskimi ze strony inwestorów spoza Europy.
- Trudna sytuacja na Ukrainie i nieobecność miast i regionów Rosji nie popsuła pozytywnego nastroju wśród inwestorów. To już kolejny rok, w którym można odczuć, że rynek nieruchomości komercyjnych będzie cechowała tendencja wzrostowa. Coraz bardziej na targach widoczne stają się kraje takie jak Turcja czy Japonia, która zapraszała gości do udziału w warsztatach czy spotkania ze ekspertami – komentuje Jan Machowski z UM Kraków.
- Tegoroczne targi MIPIM potwierdziły dobre nastroje panujące w branży nieruchomości biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Projekty znad Wisły już od kilku lat cieszą się w Cannes zainteresowaniem zagranicznych inwestorów, którzy z roku na rok coraz chętniej lokują swój kapitał w Warszawie i innych polskich miastach. Zakładam, że w 2015 r. zainteresowanie polskimi nieruchomościami będzie jeszcze większe – mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis Poland.
Polska ma szczególny powód do zadowolenia – w trakcie targów MIPIM firma doradcza CBRE ogłosiła wyniki Badania Intencji Inwestorów w Sektorze Nieruchomości. Wynika z nich, że Polska znajduje się na 10. najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie.
- W tym roku liczba deklaracji odnośnie lokowania inwestycji w Polsce i w krajach regionu CEE nieco spadła. Jest to odzwierciedleniem ogólnej sytuacji w regionie na którą rzutuje niestety sytuacja polityczno-ekonomiczna w Rosji i na Ukrainie. Nadal jednak Warszawa jest wśród dziesięciu najbardziej popularnych rynków, na których poszukuje się możliwości inwestycyjnych i nie przewidujemy załamania. Napływ kapitału do Polski jest nadal duży i trendy obserwowane na Zachodzie Europy widać również w naszym regionie. Rozwój strategii inwestycyjnych prowadzi do zróżnicowania i otworzenia się na nowe rynki oraz sektory. Oczywiście, nadal możemy obserwować zainteresowanie najlepszymi obiektami zlokalizowanym w topowych miejscach. Niemniej jednak coraz częściej brane są pod uwagę miasta regionalne takie jak Kraków i Wrocław czy poza centralne lokalizacje w Warszawie – mówi Mike Atwell, senior dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.
Jako najbardziej atrakcyjny rynek w Europie, 31 proc. respondentów wskazało Wielką Brytanię. Na drugiej pozycji znalazły się ex aequo Niemcy oraz Hiszpania – wskazane przez 15 proc. badanych. Największą nowością było wskazanie Francji przez 10 proc. inwestorów, jako najbardziej atrakcyjnego rynku w regionie EMEA (w roku 2014 – 5 proc.wskazań), zwiększyło się również zainteresowanie rynkiem włoskim, wskazanym przez 6 proc. badanych (w roku 2014 – 4 proc.). Wśród miast pozycję lidera utrzymuje Londyn, Madryt, Paryż i Mediolan. Jako bardzo atrakcyjne miejsce do inwestycji, 14 proc. inwestorów wskazało główne niemieckie miasta.
Konkretnie i w grupie
W tym roku na targi MIPIM przyjechało 57 wystawców z Polski. Samorządy jeżdżą na targi do Cannes z jasno określoną wizją jak i z czym chcą się zaprezentować, często pokazując najnowsze i najbardziej spektakularne projekty. W tym roku Urząd Miasta Warszawy pokazywał perspektywy rozwoju Pragi, zwłaszcza w kontekście otwarcia II linii metra, która zostało otworzona tuż przed targami oraz ogłoszenia programu rewitalizacji tej dzielnicy. Z kolei władze Krakowa zaprezentowały w Cannes projekt „Kraków – Nowa Huta Przyszłości". Projekt ten zakłada stworzenie nowej jednostki urbanistycznej w sposób zapewniający kompleksową rewitalizację terenów poprzemysłowych.
- Projekt „Kraków- Nowa Huta Przyszłości” cieszył się niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów odwiedzających stoisko. Podczas Targów w Cannes stoisko Krakowa odwiedzili przedstawiciele kilkudziesięciu firm i instytucji - delegacja naszego miasta odbyła ponad 60 spotkań biznesowych – mówi Jan Machowski.
Coraz częściej samorządy jadą do Cannes nie tylko, aby zaprezentować tereny wystawione na sprzedaż, ale również po to, aby poszukać partnerów do konkretnych projektów. Miasto Gdańsk poszukiwało partnerów m.in. do rewitalizacji Dolnego Miasta, Narodowego Centrum Sportów Motorowych i Rekreacji, koncepcji Airport City koło lotniska, komercjalizacji terenów koło Stadionu PGE Arena, Dmowskiego i rozbudowy okolic dworca we Wrzeszczu. Natomiast Kraków szukał partnerów prywatnych do budowy parkingów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Jednostki samorządowe chętnie zabierają na targi MIPIM prywatnych partnerów, którzy są świadectwem udanej współpracy z władzami lokalnymi. Część, jak HB Reavis, pokazuje się zarówno na stoisku samorządowym (Warszawa), jak i własnym. Samorządy również chętnie wystawiają się wspólnie. Pod egidą Metropolii Gdańskiej oprócz Gdańska wystąpiła także Gdynia, Sopot i Pruszcz Gdański, z kolei Górny Śląsk reprezentowała Metropolia Silesia, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Katowice i Gliwice.
- Po raz kolejny polskie miasta zaznaczyły swoją obecność na targach. Lokalizacja większości stoisk na jednym poziomie oraz wspólna promocja na banerze rozwieszonym na Pałacu Festiwalowym okazały się trafnym zabiegiem i przyczyniły się do zainteresowania nie tylko poszczególnymi ośrodkami miejskimi, ale także Polską – mówi Jan Machowski.
Dominowały biurowce i mieszkania
Targi MIPIM to również okazja dla deweloperów, aby zaprezentować swoje najnowsze projekty. Jak wynika z badań CBRE, dla inwestorów najbardziej atrakcyjnym sektorem pozostaje sektor biurowy, a w szczególności budynki typu prime. W nachodzących miesiącach blisko połowa aktywności zakupowych ma dotyczyć obiektów tego typu. Nie dziwi zatem, że większość firm prezentowała właśnie projekty biurowe.
Wśród nich dominowały zwłaszcza obiekty stołeczne, szczególnie zlokalizowane wzdłuż II linii metra takie jak Mennica Legacy Tower (Golub Gethouse), czy Warsaw Spire (Ghelamco). Swoją obecność zaznaczyła również spółka deweloperska PKP, Xcity Investment, z planami zagospodarowania terenów Warszawy Zachodniej, Warszawy Głównej i Warszawy Gdańskiej. Ten ostatnim projekt realizowany jest wspólnie z firmą HB Reavis.
- W trakcie tegorocznej edycji targów MIPIM Grupa HB Reavis zaprezentowała szerokiej publiczności w sumie siedem projektów, w tym aż trzy warszawskie. Uwagę zagranicznych inwestorów przyciągnęły zwłaszcza Konstruktorska Business Center, będąca pierwszą zrealizowaną w Polsce inwestycją HB Reavis oraz powstający obecnie na Muranowie kompleks Gdański Business Center – komentuje Stanislav Frnka.
Trójmiejskie obiekty biurowe prezentowali tacy deweloperzy jak Olivia Business Center (OBC), Euro Styl, Hossa, Torus i po raz pierwszy – Eco Classic. OBC chwalił się największym kompleksem biurowym w Polsce.
- Przyjęte tempo rozbudowy sprawi, że Olivia Business Centre wkrótce stanie się największym centrum biznesowo-biurowym w Polsce. Spotkania w Cannes to doskonała okazja, aby zaprezentować szerokiemu spektrum inwestorów i instytucji finansowych produkt najwyższej klasy, jakim jest Olivia Business Centre – mówi prezes Olivia Business Center Maciej Grabski.
Na Cannes chętnie chwalono się również projektami mieszkaniowymi. Swoją obecność zaznaczyła firma BBI Development, która prezentowała m.in. zakupiony w ubiegłym roku wieżowiec Złota 44. Projekt luksusowej wieży mieszkalnej przechodził zmienne koleje losu, ale nowym otwarciem miała być dla niego prezentacja w Cannes. W trakcie targów wystąpił twórca projektu, amerykański architekt polskiego pochodzenia, Daniel Libeskind.
- Złota 44 to projekt dedykowany Warszawie, stworzony od podstaw z myślą o miejscu, w którym stanął. Cieszę się, że będę mógł aktywnie uczestniczyć w tworzeniu unikalnej oferty apartamentowca. To budynek, który połączy funkcjonalność z niepowtarzalnym designem i najwyższej jakości usługami. Wierzę, że stanie się ikoną dynamicznie rozwijającej się Warszawy – powiedział Daniel Libeskind.
Zgodnie z założeniami tegorocznej prezentacji Warszawy, chwalono się również obiektami na Pradze, m.in. realizowanym przez Okam Capital projektem mieszkaniowym na terenach po dawnej fabryce Pollena oraz Centrum Praskim Koneser BBI Development.
Tegoroczne 26. międzynarodowe Targi Nieruchomości MIPIM w Cannes odbywały się w dniach od 10 do 13 marca 2015 roku. Spotkało się 22 000 uczestników z 93 krajów, 2 100 firm, ponad 600 architektów i 400 dziennikarzy.