W czasach kryzysu  w Europie, przedsiębiorcy muszą myśleć i planować odważniej. Po nawiązaniu współpracy z Chinami i Tajlandią, nadszedł czas na Indonezję. 

Indonezją stanowi największą gospodarkę Azji Południowo-Wschodniej oraz jest znaczącym graczem w ramach ASEAN. Przedstawiciele Indonezji i Polski, którzy na początku września brali udział w  Forum Gospodarczym Polska-Indonezja w Warszawie, podkreślali, że nasze kraje mają wiele wspólnego.

- Indonezja i Polska okazały się zwycięzcami największego globalnego kryzysu, jaki nęka europejską gospodarkę - powiedział Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

- Indonezja stanowi bramę do Azji Południowo-Wschodniej, podobnie jak Polska bramę do Europy – podkreślił Himawan Hariyoga, członek zarządu BKPM, Rady ds. Promocji Inwestycyjnej Indonezji.

Polska szczególne szanse do współpracy z Indonezją ma w sektorach: wydobywczym, górniczym, maszyn czy usług budowlanych.

- Polska chce współpracować z Indonezją m.in. w branży wydobywczej, maszynowej; duży potencjał mamy też w produkcji jachtów i urządzeń dla przemysłu tytoniowego.  Polska jest znana w Indonezji ze sprzętu obronnego. Bardzo duże nadzieje pokładamy w tym sektorze – powiedziała w trakcie Forum Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Ważnym sektorem jest również rolnictwo, z uwagi na strategiczne dla Indonezji bezpieczeństwo żywnościowe. Na razie współpraca w tym sektorze odbywa się m.in. dzięki firmie PT Mayora Indah TBK, producentowi cukierków Kopiko. Indonezyjska spółka eksportuje do Polski cukierki oraz kawę, natomiast z naszego kraju importuje głównie produkty mleczne.

Jednak największe szanse ma rozwój współpracy w zakresie energii. Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski przypomniał, że w 2011 roku MG podpisało list intencyjny o współpracy w zakresie energii z indonezyjskim ministerstwem energii i zasobów mineralnych w zakresie wspólnych projektów rządowych, naukowych i biznesowych.

- Nadszedł czas, by zapisy tego listu zacząć bardziej intensywnie wprowadzać w życie – zauważył Kaliski.

Dyrektor Kaliski zwrócił uwagę, że roczne wydobycie węgla w Polsce wynosi 80 mln ton, a w Indonezji ponad 150 mln ton. Wysoko ocenił możliwości polskich producentów maszyn i urządzeń w zakresie budowy oraz wyposażania kopalń.

- Jesteśmy w stanie dzielić się z naszymi przyjaciółmi z Indonezji olbrzymim potencjałem technicznym - powiedział.

Zawdzięczamy to temu,  że Polska jest jednym z czołowych na świecie ośrodków naukowych specjalizujących się w poszukiwaniu i eksploatacji surowców energetycznych. W opinii Kaliskiego, Polska ma potencjalnie duże zasoby gazu znajdującego się w węglu, a także gazu z łupków. Dodatkowym bodźcem do współpracy w zakresie energetyki jest  budowa terminalu LNG w Świnoujściu.

- Polska jest potencjalnym klientem Indonezji. Możliwości naszej współpracy są bardzo duże w sektorach wydobywczych, nie tylko węgla, ropy naftowej, czy gazu ziemnego, ale i w pozostałych surowcach mineralnych – dodał Kaliski.

Obydwie strony zgodziły się, że stosunki gospodarcze polsko-indonezyjskie nie odzwierciedlają potencjału obydwu państw. W 2012 roku obrót handlowy pomiędzy krajami wyniósł 745 mln dol., z czego eksport  122 mln dol., a import aż 622,97 mln dol. Nie lepiej dzieje się w kwestii inwestycji.

- W latach 2000-2010 bezpośrednie inwestycje zagraniczne z Polski do Indonezji wyniosły tylko 2 mln dolarów – ocenił Himawan Hariyoga.

Eksperci pokładają nadzieję dotyczące rozwoju współpracy gospodarczej w przyjętym przez Indonezję Planie przyśpieszenia i rozwoju gospodarki Indonezji w latach 2011-2025 (MP3EI). W ramach MP3EI ma dojść m.in. do realizacji długoterminowych projektów infrastrukturalnych, czy rozwoju nowoczesnych technologii.  W ciągu pierwszych dwóch lat realizacji planu rząd, firmy państwowe i prywatne, które stanowią aż 44 proc. zainwestowały w nowe inwestycje (głównie w infrastrukturę) aż 433 mld dol. W 2013 roku rozpoczęto kolejnych 107 projektów wartych ponad 71 mld dol.

Współpracy mają pomóc nowe porozumienia gospodarcze między Polską a Indonezją. Podczas forum odbyła się ceremonia podpisania memorandum of understanding przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych z Indonesia Investment Coordinating Board oraz przez Krajową Izbę Gospodarczą z KADIN - Indonesian Chamber of Commerce and Industry.

- Od pewnego czasu odbywamy pasjonujące podróże po tych obszarach gospodarczych świata, o których wiemy mniej, niż o naszej rodzimej Europie. Rozmawialiśmy o Tajlandii w czasie wizyty pani premier, mówiliśmy o Chinach przy okazji kolejnych wizyt m.in. premiera Chin; coraz wyraźniej widać, że Polska wysuwa głowę z europejskiego kokonu, po latach koncentrowania się na sobie - mówił prezes Majman.