Firma Colliers International, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości komercyjnych opublikowała infografikę obrazującą zmiany jakie dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat. Na linii czasu zostały przedstawione najważniejsze fakty polityczne oraz wydarzenia związane z rozwojem komercyjnego rynku nieruchomości.

W maju 2014 roku Polska świętowała 25. rocznicę rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, które doprowadziły do zmian ustrojowych w kraju. Także w maju obchodzona była 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Te dwa wydarzenia miały istotny wpływ na rozwój polskiej gospodarki i co za tym idzie rynku nieruchomości.

Infografika ilustruje rozwój sektorów magazynowego, biurowego i handlowego w przystępny sposób pokazując skalę zmian jakie dokonały się na rynku nieruchomości. Linia czasu obrazująca rozwój rynku magazynowego przypomina, że pierwsze znaczące projekty logistyczne pojawiły się w Polsce w 1995 roku. W 1996 roku całkowita podaż powierzchni magazynowej w Warszawie wynosiła zaledwie 30,5 tys. mkw. W 2004 roku było już 1 mln mkw. magazynów, w 2008 r. pięć milionów. Obecnie liczba ta sięgnęła już blisko 8 mln mkw.

Równie dynamicznie rozwijał się rynek biurowy. W 1989 r. powierzchnię biurową w Warszawie można było wynająć w zasadzie tylko w Pałacu Kultury i Nauki oraz w budynku hotelu Marriott. W 2004 roku do dyspozycji najemców było już 2,5 mln mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Obecnie w całej Polsce jest już 6,5 mln mkw. biur, a blisko milion mkw. znajduje się w budowie.

Ostatnie 25 lat to także rewolucja w handlu. W 1989 roku wystartował w Warszawie na Stadionie X-lecia „Jarmark Europa” – największy w Europie bazar (działało na nim blisko 5 tys. małych firm). Aktualnie, dawne targowisko zastąpił Stadion Narodowy. Handel zaś przeniósł się do centrów handlowych, których łączna powierzchnia wynosi dziś ponad 10 mln mkw.

Infografika pokazuje także w jakim tempie przybywało pasażerów na warszawskim lotnisku, jak rosła liczba dróg szybkiego ruchu i autostrad oraz jak zmieniała się kapitalizacja spółek na warszawskiej giełdzie.

Dane zebrane przez Colliers pokazują, że rynek nieruchomości i gospodarka znacznie przyspieszyły po przystąpieniu Polski do UE.

– Unia Europejska w znacznym stopniu wpłynęła na rynek nieruchomości. Rozwój infrastruktury drogowej ze środków unijnych spowodował  dynamiczny rozwój sektora nieruchomości logistycznych i produkcyjnych. Polska w Unii to dla wielu zachodnich deweloperów Polska bezpieczna i stabilna.  Dzięki integracji bardzo szybko rozwinęły się sektory biurowy i handlowy. Napływ kapitału zagranicznego wpłynął na wzrost wartości nieruchomości, zarówno komercyjnych, jak i mieszkaniowych – podkreśla Monika Rajska-Wolińska, dyrektor zarządzający w Colliers.