Warszawa to miasto zaskakujące, dynamiczne, pełne energii i każdego roku odkrywane przez coraz większe rzesze turystów. Miasto, które zostało praktycznie w całości zniszczone podczas II wojny światowej, po odbudowie tkanki miejskiej i infrastruktury, śmiało wkroczyło w nowe stulecie sięgając po coraz to nowocześniejsze rozwiązania architektoniczne. Warszawa, jako stolica, korzysta także z dynamicznego rozwoju całego kraju – Polska to jedno z największych i najszybciej rozwijających się państw w Europie. M.in. dlatego międzynarodowe firmy decydują się na otwarcie swoich oddziałów właśnie w Warszawie.

Warszawę zamieszkuje około 1,7 mln osób, co pod względem populacji stawia ją m.in. obok Wiednia. Stolica Polski nie ustępuje zachodnim metropoliom także pod względem zamożności – jej PKB wynosi 147% średniej Unii Europejskiej i z pewnością nie jest to szczyt jej możliwości. Doskonale widać to na przykładzie rynku nieruchomości komercyjnych. Warszawa może obecnie zaoferować ponad 5 mln mkw. powierzchni biurowej, a w kolejnych trzech latach przybędzie jej ponad 855 000 mkw. Oznacza to, że stolica Polski znajduje się w absolutnej europejskiej czołówce. Ponadto dane podsumowujące 2017 rok pokazują dalszy dynamiczny rozwój na tym rynku, gdyż mimo stale powiększającego się wolumenu powierzchni, wskaźnik pustostanów spadł do 11,7%. To bardzo dobry wynik na tle innych europejskich rynków, gdyż, jak wynika z analiz międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield, Warszawa, obok Moskwy i Stambułu, w ciągu najbliższych pięciu lat będzie w czołówce miast najszybciej rozwijających rynek powierzchni biurowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zaplecze i potencjał Warszawy można zauważyć nie tylko poprzez obserwację przekształceń na rynku nieruchomości. Miasto zajmuje aż ósme miejsce w rankingu „fDi Major European Cities of the Future 2018/19”. Warszawa znalazła się także na 23. miejscu w rankingu „Deutsche Bank Research Mapping the World’s Prices 2017”, z czego wynika, że – w porównaniu do innych najważniejszych metropolii na świecie – stolica Polski jest miastem bezpiecznym, charakteryzuje się relatywnie niskimi kosztami życia, niewygórowanymi cenami nieruchomości oraz nie jest zatłoczona. Co więcej, Warszawa jest w tym rankingu wyżej niż Bruksela, Nowy Jork, Paryż, Londyn czy Moskwa. Warszawa bardzo dobrze wypada także w zestawieniu „Tholons Services Globalization Index 2017”, zajmując w nim 23. miejsce, a warto dodać, że tylko pięć europejskich miast znalazło się w pierwszej trzydziestce.

Te dane mogą zadziwiać, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę skalę zniszczeń wojennych z okresu drugiej wojny światowej. Szacuje się, że w jej wyniku aż 84% zabudowy przestało istnieć, w tym prawie cała starówka, wszystkie mosty, dworce, lotniska oraz centrale telefoniczne, 98,5% lamp ulicznych, 90% budynków przemysłowych, obiektów służby zdrowia, 85% długości sieci tramwajowej, 75% mieszkań, 50% budynków i urządzeń elektrowni oraz 30% powierzchni ulic. Odbudowa miasta pozwoliła odkryć szczególne cechy miasta i jej mieszkańców. Trudno znaleźć inne takie miejsce, gdzie ludzie mają tyle zapału, są tak przedsiębiorczy i pracowici. Warszawiacy pokazali, i ciągle pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Współcześnie energia ta jest dostrzegalna w biznesie, co pokazują wspomniane rankingi, a także w ogromie inwestycji w mieście. Wśród nich można wymienić m.in. projekty, które tworzą nowoczesną przestrzeń publiczną i kuturalną, jak na przykład: Browary Warszawskie, Cytadelę Muzeów na terenie cytadeli warszawskiej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik, dalszą część Bulwarów Wiślanych czy kładkę dla pieszych nad Wisłą. Dzięki takim projektom stolica Polski będzie miejscem jeszcze bardziej przyjaznym, zarówno dla mieszkańców, jak i przybywających do niej gości – czy to w celach biznesowych, czy turystycznych. Oprócz tego nadal trwa warszawski boom w obszarze infrastruktury stricte biznesowej. Mapa miasta niebawem wzbogaci się o takie inwestycje jak: Varso, The Warsaw Hub, Spark, Generation Park, Cedet, Centrum Marszałkowska, Spinnaker czy Towarowa 22.

- Wskaźniki pustostanów w Warszawie mogą znaleźć się pod presją ze względu na niewielką podaż w najbliższych dwóch latach oraz rosnący poziom absorpcji i popytu. Z tego względu niektórzy deweloperzy starają się przyspieszyć realizację niektórych projektów, aby wykorzystać silny popyt na powierzchnie biurowe ze strony najemcó, - powiedział Richard Aboo Partner w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych w Cushman & Wakefield.

O przyszłości Warszawy i najważniejszych inwestycjach zmieniających oblicze stolicy, będziemy dyskutowali podczas targów MIPIM w Cannes na panelu dyskusyjnym pt.: „Warsaw – a new citiscape on the Horizon” zorganizowanym przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield 15 marca o godz. 10.00.