Fundusz CBRE European Shopping Centre Fund (ESCF), zarządzany przez CBRE Global Investors, przejął od prywatnego inwestora Centrum Handlowe Galeria Mazovia w Płocku. Stopa kapitalizacji brutto wynosi 7,9 proc. To pierwsza transakcja w Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu, do którego należą centra handlowe w Belgii, Francji, Niemczech i Szwecji.

Galeria Mazovia jest szóstym centrum handlowym wchodzącym skład portfela CBRE ESCF. Przejęcie płockiego centrum jest pierwszą transakcją Funduszu w Europie Środkowo-Wschodniej (łączna wartość aktywów pod zarządem CBRE ESCF wynosi ponad 500 mln Euro). Do CBRE ESCF należą: Tyresö Centrum w Sztokholmie, Centre Commercial Boissénart w Paryżu, Galerie Saint-Lambert, Liége w Belgii oraz dwa centra w Niemczech: Leine Center w Hannoverze i StadtCenter w Düren.

– Przejęcie Galerii Mazovia oznacza dla nas pozyskanie idealnie odpowiadającego istocie naszego biznesu, nieobarczonego ryzykiem i dobrze sformatowanego centrum handlowego. Nowy obiekt dopełnia nasze portfolio – nie tylko pomaga nam spełnić wymogi dywersyfikacji, ale także pozwala wzmocnić obecność
w Polsce – jednym z najsilniejszych rynków w kontekście prognoz wzrostu PKB. Jesteśmy przekonani, że projekt będzie satysfakcjonujący dla naszych inwestorów – kompleks odznacza się solidnymi przychodami, łącząc wysoką rentowność z perspektywami wzrostu stawek najmu dzięki doskonałej efektywności mixu najemców – mówi Florencio Beccar, Fund Manager ESCF w CBRE Global Investors.

Galeria Mazovia to nowoczesny obiekt o dwóch kondygnacjach handlowych. Zbudowane w 2010 roku centrum handlowe o powierzchni 28,485 mkw. zlokalizowane jest przy głównej arterii komunikacyjnej Płocka. Posiada podziemny parking na ok. 670 samochodów. Obiekt jest prawie w pełni skomercjalizowany – w Galerii Mazovia wynajęto już 99 proc. powierzchni.

– Polska podczas ostatniego spowolnienia gospodarczego udowodniła, że jest bardzo prężnym, odpornym na recesję rynkiem. Silne fundamenty gospodarcze i perspektywy wzrostu PKB czynią akwizycję Galerii Mazovia idealnym dopełnieniem portfela Funduszu CBRE ESCF. Od strony biznesowej jesteśmy bardzo dobrze przygotowani by zarządzać Galerią Mazovia. Od 2002 roku w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zainwestowaliśmy ponad miliard Euro w centra handlowe, wśród których są np. Złote Tarasy i Wars-Sawa-Junior w Warszawie. Fundusz ESCF jeszcze bardziej umocni silnie już zbudowane na przestrzeni ostatnich lat relacje z partnerami w Polsce. Przejęcie Galerii Mazovia jest znaczącym wejściem ESCF na polski rynek  – mówi Martin Sabelko, Head of CBRE Global Investors CEE.