Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących kompleksowego uzbrojenia terenów inwestycyjnych. Do wzięcia jest blisko 21 milionów złotych z unijnym dofinansowanie. Wcześniej na tego typu projekty rozdysponowano ponad 62 miliony złotych.

O pieniądze mogą aplikować samorządy terytorialne i ich związki, samorządowe osoby prawne oraz działające non profit instytucje otoczenia biznesu. Każdy z potencjalnych beneficjentów może złożyć tylko jeden wniosek. Wartość wsparcia może wynieść nawet 85 procent wartości inwestycji. Nabór wniosków rusza 18 marca i potrwa do 29 marca. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu, czyli rozdysponowanie środków to listopad 2013.

Ogłoszenie konkursu jest możliwe dzięki dodatkowym środkom z krajowej rezerwy wykonania, przyznanym województwu za sprawne wdrażanie programu RPO Kujawsko-Pomorskiego. Łącznie z podobną premią za wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zdobył w ten sposób dodatkowe 81 milionów euro.

- Tworzenie warunków dla rozwoju biznesu to jeden z priorytetów samorządowych władz województwa. Na wsparcie przedsiębiorczości przeznaczamy co czwartą złotówkę RPO WK-P, czyli blisko ćwierć miliarda złotych. Spora część tych pieniędzy to właśnie środki na przygotowanie terenów pod przedsięwzięcia inwestycyjne przedsiębiorstw, których rolą jest między innymi przyciąganie inwestorów – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Na tego typu projekty rozdysponowano już ponad 62 miliony złotych, pieniądze otrzymały samorządy Bydgoszczy, Włocławka, Inowrocławia, Solca Kujawskiego, Rypina i gminy Świecie oraz kontrolowana przez miejski samorząd spółka Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, zarządzająca kompleksem inwestycyjnym pod tą samą nazwą. Największym beneficjentem jest jak dotąd Bydgoszcz. Część terenów BPPT funkcjonuje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Do PSSE został pod koniec ubiegłego roku włączony także atrakcyjny, dzięki wsparciu z RPO WK-P w pełni przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej obszar Włocławskiej Strefy Rozwoju Gospodarczego. To dzięki niemu Włocławek staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Tę zależność rozumieją również władze Torunia, które przygotowują się do dokończenia uzbrojenie terenów tak zwanego JAR-u przy ulicy Grudziądzkiej. Także te grunty najprawdopodobniej znajdą się w podstrefie PSSE.