ELI, spółka zarejestrowana w Holandii i współzarządzana przez Griffin Real Estate („GRE”), sfinalizowała transakcję kupna dziewięciu nieruchomości magazynowych od funduszy zarządzanych przez jedną z największych amerykańskich spółek administrujących globalnymi aktywami.

Wartość transakcji to około 200 milionów euro. Jednocześnie, razem z Panattoni Europe, liderem rynkowym w sektorze nieruchomości przemysłowych, ELI planuje zainwestowanie 800 milionów euro w celu przekształcenia nowo kupionego portfela w wiodącą platformę logistyczną. GRE będzie współzarządzającym i współinwestorem
 
ELI kupiła dziewięć nieruchomości magazynowych o łącznej powierzchni najmu brutto wynoszącej ponad 300 tys. mkw. i zlokalizowanych w głównych polskich centrach logistycznych: Warszawie, Łodzi, Krakowie, a także na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Transakcja zostanie częściowo sfinalizowana długoterminowym kredytem udzielonym przez ING Bank S.A. w wysokości ok. 100 milionów euro.  

– Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że możemy zwiększyć nasze zaangażowanie w Polsce - powiedział Andrew Koenig, prezes Redefine Properties. – Polska to kraj o dużej, stabilnej i rosnącej gospodarce, z liczącym się sektorem nieruchomości komercyjnych, który wciąż oferuje atrakcyjne rentowności. Po niezwykle udanej inwestycji, jaką okazała się spółka EPP, największy w Polsce właściciel centrów handlowych, z aktywami o wartości ponad 2 miliardów euro, teraz będziemy chcieli stworzyć narodowego czempiona w polskim sektorze logistycznym.  

– Griffin, który już zbudował kilka platform inwestycyjnych działających w różnych sektorach rynku nieruchomości, od kilku miesięcy monitorował rynek nieruchomości logistycznych i dostrzegł zarówno jego solidne fundamenty, jak i ogromny popyt na przestrzeń logistyczną – powiedział Maciej Dyjas, partner zarządzający w GRE. – Widząc ten potencjał zdecydowaliśmy się stworzyć nową platformę inwestycyjną i zaprosić do udziału w tym przedsięwzięciu Redefine Properties.

– W ciągu ostatnich lat polski rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych osiągał bardzo dobre wyniki, a jego przyszłość rysuje się bardzo optymistycznie. Wynika to przede wszystkim z centralnego położenia Polski, wielkości rynku, coraz lepszej infrastruktury transportowej oraz dobrych wyników gospodarczych - powiedział Nebil Senman, partner zarządzający w GRE. – W firmie Panattoni znaleźliśmy odpowiedniego partnera, który zagwarantuje, że nasza inwestycja przyniesie jak największe zyski i w pełni wykorzysta możliwości oferowane przez ten sektor.
 
GRE, wraz z Panattoni, deweloperem nieruchomości logistycznych, zamierza zbudować nową platformę logistyczną, która – w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat – posiadać będzie ponad 2 miliony mkw. powierzchni magazynowej.  

– Jesteśmy dumni z możliwości pracy wspólnie z tak renomowanymi podmiotami branży nieruchomości, jak Griffin Real Estate i Redefine, jeden z największych REITów w RPA - powiedział Robert Dobrzycki, partner zarządzający w Panattoni Europe. - Jestem przekonany, że nasze wyjątkowe doświadczenia i kompetencje będą się doskonale uzupełniać.