Inwestorzy z Radomia i okolic otrzymają do dyspozycji nową przestrzeń produkcyjną. Na terenie działki na Wośnikach, należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu (podstrefa Radom, TSSE EURO-PARK WISŁOSAN) powstanie hala o powierzchni ponad 11 tys. mkw. z zapleczem socjalno-administracyjnym. Zgodnie z zawartymi umowami prace nad obiektem zakończą się w połowie 2019 roku. W konferencji inaugurującej rozpoczęcie budowy udział wziął Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera i poseł ziemi radomskiej.
Hala powstanie przy ulicy Kieleckiej w Radomiu, będzie miała 10 m wysokości, a jej powierzchnia wyniesie 11,2 tys. mke. Plany zakładają utworzenie trzech niezależnych segmentów z oddzielnymi instalacjami sanitarnymi i biurowymi. Dzięki takiemu podziałowi możliwe będzie samodzielne zagospodarowanie każdej z wydzielonych części, co pozwoli optymalnie wykorzystać przestrzeń i dostosować ją do zróżnicowanych oczekiwań przedsiębiorców (największy segment pomieści 100 pracowników, dwa pozostałe po 50). Do dyspozycji wynajmujących będzie także parking na 250 miejsc. Wartość inwestycji to niemal 25 mln zł.
– Klimat dla inwestycji w Polsce jest bardzo sprzyjający i chcemy go jak najlepiej wykorzystać. Dlatego chętnie angażujemy się we wsparcie regionów. Udostępniając przedsiębiorcom tereny w zarządzanych przez ARP specjalnych strefach ekonomicznych, czy udzielając finansowania, wspieramy nie tylko konkretne firmy, ale także konkurencyjność gospodarki. W Radomiu poszliśmy o krok dalej. Dostrzegliśmy niewykorzystany potencjał miasta i szczególne potrzeby przedsiębiorców, wynikające z braku odpowiedniej zabudowy pod inwestycje. Rozwiązaniem tego problemu jest hala na Wośnikach. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła i spożytkować jego ogromne możliwości. – powiedział Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Realizacja planu przyjętego przez ARP odbywa się w systemie „projektuj i wybuduj”. Wykonawcą projektu i robót budowlanych jest spółka ROSA-BUD we współpracy z firmą POLINVEST. Projekt zakłada wykorzystanie innowacyjnych technologii budowlanych, zmniejszających koszty utrzymania i eksploatacji obiektu.
– Sprawdzaliśmy, czego potrzebują inwestorzy w Radomiu. Wnioski z przeprowadzonych badań były jednoznaczne: miasto cierpi na brak przestrzeni gruntów i nowoczesnych obiektów produkcyjnych. Okazuje się także, że nie tylko preferencje podatkowe, ale często właśnie dostępność gotowych obiektów przemysłowych, spełniających współczesne standardy i oczekiwania, jest czynnikiem przesądzającym o inwestycji. Rozwój średnich miast, takich jak Radom zależy od tego, co mają do zaoferowania młodym ludziom oraz czy przekona ich to do pozostania i związania się z miastem. Wymagające wysokich kwalifikacji miejsca pracy w wysokiej jakości halach i biurach, które powstaną dzięki inwestycjom, są na pewno dobrym argumentem. – podkreślił Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.