Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zbuduje sześć nowoczesnych hal wdrożeniowych z zapleczem biurowym. Inwestycja jest warta 39 mln zł, a generalnym wykonawcą będzie firma Adamietz ze Strzelec Opolskich.

- To dla nas bardzo ważna inwestycja, ponieważ realizując ten projekt możemy wspomagać rozwój innowacyjności na Opolszczyźnie – mówi Szczepan Kusibab, wiceprezes firmy Adamietz. - Już rozpoczynamy prace na budowie, a inwestycja ma być gotowa wiosną przyszłego roku – dodał.

Powierzchnia parku po rozbudowie wzrośnie do 12 tys. m kw. – Do Wrocławia, którego park ma 66 tys. m kw. jeszcze sporo nam brakuje, ale tą inwestycją zdecydowanie wkraczamy do wyższej ligi – podkreśla prof. Jarosław Mamala, prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.

Powstanie jeden budynek, który będzie mieścił sześć hal. Każda z nich będzie miała 1 tys. mkw. powierzchni (wymiar 40x25 m). Będzie także wyposażona w magazynek, zaplecze sanitarne i socjalne, szatnię oraz pomieszczenia biurowe.

Budynek będzie miał 150 m długości i 9,5 m wysokości oraz trzy główne klatki wejściowe. Stanie obok obecnych budynków PNT, na tyłach Centrum Handlowego Karolinka. Z tyłu będzie plac manewrowy dla ciężarówek. Hale będą dostosowane do montażu np. suwnic. Jednakże za wyposażenie będą już odpowiadać przedsiębiorcy, w zależności od swoich potrzeb.

Nowe hale będą przeznaczone dla firm, które prowadzą badania i chcą przetestować produkcję krótkich serii swoich nowych produktów. Chociaż jeszcze nie powstały, to przedsiębiorcy już dopytują o możliwości ich wynajęcia.

- Przy doborze najemców będziemy zwracać uwagę na to czy firmy posiadają patenty, czy mają wdrożenia i jak wygląda ich współpraca z nauką – tłumaczy prof. Jarosław Mamala. - To będzie stanowiło ich przewagę nad innymi – dodał.

Obecnie Park to dwa budynki, w których nie sposób znaleźć wolnego pomieszczenia. Trwa budowa trzeciego budynku, który pomieści Centrum Projektowania Inżynierskiego i Centrum Przetwarzania Danych. Ta inwestycja jest warta ponad 19 mln zł. Nowe hale to kolejny etap rozwoju PNT w Opolu. Koszt inwestycji to 39 mln zł. Na ten cel Aglomeracja Opolska przekazała blisko 20 mln zł, a Urząd Miasta Opola 12 mln zł.

Firma Adamietz ze Strzelec Opolskich rozszerza obszar swojej działalności. Aktualnie finiszuje z inwestycjami w Opolu (UFI Filters) i Ujeździe (Gustav Wolf). Realizuje również budowę fabryki czekoladek dla duńskiego koncernu w Nowej Soli na Dolnym Śląsku.