Na finiszu jest uruchomienie czwartego centrum dystrybucyjnego Panattoni Park Gdańsk IV w Trójmieście. Centrum o docelowej powierzchni 41 500 m kw., znajduje się zaledwie 4 km od Portu Gdańskiego i głębokowodnego terminala kontenerowego DCT Gdańsk.

Deweloper kończy pierwszy etap budowy Panattoni Park Gdańsk IV o docelowej powierzchni 41 500 m kw. Dotychczas firma zrealizowała blisko 76 tys. m kw. w ramach dwóch inwestycji - w Pruszczu Gdańskim i przy ul. Elbląskiej, a w trakcie budowy ma kolejne 80 tys. m kw. w ramach Panattoni Park Gdańsk III i IV. Trójmiejskie inwestycje świadczą o rosnącym znaczeniu tego regionu dla branży magazynowej i logistycznej. Jest to związane z korzystnym położeniem regionu – na przecięciu kluczowych paneuropejskich korytarzy transportowych, a także dzięki dostępowi do najdynamiczniej rozwijających się portów dalekomorskich na Bałtyku.

– Trójmiasto to stosunkowo młody rynek z dużym potencjałem, na co wpływ mają realizowane inwestycje w infrastrukturę drogową oraz morską. Przyciągają one zarówno operatorów logistycznych, dla których magazyny w Trójmieście stanowią często pierwsze ogniwo łańcucha ogólnopolskiej dystrybucji, jak i przedsiębiorstwa produkcyjne – zwłaszcza zza północnej granicy. Powierzchnię w magazynach w Gdańsku chętnie wynajmują również firmy wykorzystujące na dużą skalę sprzedaż w interneice. – wyjaśnia Marek Dobrzycki, Managing Director Panattoni Europe.

Budowa Panattoni Park Gdańsk IV ruszyła na początku tego roku, a już w sierpniu rozgoszczą się w nim pierwsi najemcy. Tym razem na lokalizację dla nowego centrum dystrybucyjnego wybrano tereny na przeciwko Rafinerii Gdańskiej, przy ulicy Elbląskiej. Za koordynowanie procesu nabycia gruntów przez dewelopera pośredniczyła firma doradcza Querco Property.

– W sytuacji nieustannie rosnącego popytu na rynku magazynowym, grunty inwestycyjne stanowią spore wyzwanie dla inwestorów, zaś duże zainteresowanie firm nowoczesnymi powierzchniami A-klasowymi powoduje, że aktualnie większość projektów realizowanych w Trójmieście jest skomercjalizowana już na etapie budowy, co pozwala na stworzenie dedykowanej przestrzeni niemalże szytej na miarę.  Magazyny są budowane na terenach z dostępem do infrastruktury drogowej i dobrą komunikacją dla pracowników. W Trójmieście jest to głównie obszar bezpośrednio przy obwodnicy, gdzie bank ziemi powoli się kurczy. Nie oznacza to jednak, że nie ma ciekawych alternatyw dla tych terenów. Z pewnością dużym krokiem naprzód dla inwestorów będzie planowana obwodnica metropolitalna, która otworzy furtkę do dalszego rozwoju Trójmiasta w sektorze magazynowym. – komentuje Marek Boczula z Querco Property