Skanska przeorganizowuje swój biznes w Polsce, mocno stawiając na technologie i nowe rozwiązania.

Przyszłość sektora budowlanego, podobnie jak pozostałych gałęzi gospodarki, jest związana z innowacjami i cyfryzacją. Firma powołała niedawno Centrum Badań i Innowacji, którego zadaniem jest m.in. tworzenie warunków dla kompleksowego wykorzystania nowych technologii. Innowacje będą kluczowym elementem strategii biznesowej firmy.

– Jesteśmy firmą z międzynarodowym doświadczeniem w najbardziej innowacyjnych projektach na świecie. Jesteśmy organizacją uczącą się, śledzimy trendy i je przewidujemy. Stawiamy na budowanie szybsze, bezpieczniejsze, z wydajniejszych materiałów, w zgodzie z lokalnymi społecznościami i w dialogu. W innych europejskich krajach jest to już faktem – na przykład w Szwecji Skanska uczestniczy w rozmowach na temat strategii rozwoju stolicy kraju do 2070 r. Możemy wnieść do Polski wiedzę, której nie ma na rynku i przenieść budownictwo w nowy wymiar. Wierzymy, że to jest możliwe - podkreśla Piotr Janiszewski, prezes Skanska S.A.

Po rekordowym pod względem wynajmu roku 2016, Skanska Property Poland planuje biurowe przyspieszenie.

– Chcemy wystartować z budową ponad 200 000 m kw. nowej powierzchni biurowej. To prawie sześciokrotnie więcej niż w ubiegłym roku – mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland. – Intensywnie analizujemy również rynek i możliwość realizowania projektów typu mixed-use: biurowo-mieszkaniowych czy biurowo-hotelowych. Planujemy też więcej inicjatyw, które zrealizujemy wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. W tym roku ruszymy między innymi z realizacją naszej części największego projektu placemakingowego (czyli tworzenia miejsc przyjaznych mieszkańcom) w Polsce – tzw. Superścieżki w Krakowie – dodaje.

Skanska Property Poland jest obecnie w trakcie realizacji ponad 95 000 m kw. na siedmiu rynkach w Polsce, z których ponad 80 000 zamierza ukończyć w tym roku. Planuje też rozpoczęcie nowych inwestycji na sześciu z siedmiu rynków, na których jest obecna – w tym m.in. łączący różne funkcje, duży projekt miastotwórczy w centrum Poznania. Rozpocznie też przygotowanie do premierowej inwestycji w Trójmieście, w tworzącej się biznesowej dzielnicy Gdańska.

Wszystkie projekty realizowane są w oparciu o rozwiązania zrównoważonego rozwoju. Co więcej, deweloper pracuje również nad udogodnieniami dla najemców takimi jak usługa concierge czy aplikacja budynków biurowych. Zgodnie ze złożoną pod koniec roku deklaracją budowania uniwersalnego, wszystkie biurowe projekty Skanska będą także w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z małymi dziećmi, ludzi starszych oraz osób niemówiących językiem polskim.