Na początku miesiąca pisaliśmy, że sytuacja na rynku powierzchni magazynowych nie przedstawia się najlepiej. Jednak firma Colliers poinformowała, że ubiegły rok był udany dla rynku powierzchni magazynowych i przewiduje największą aktywność we Wrocławiu, Poznaniu i na Śląsku. 

Według firmy Colliers International rok 2012 był dobrym okresem dla polskiego rynku nieruchomości magazynowych. W całym roku do użytku oddano ponad 430 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej co stanowi blisko 10 proc. wzrost w stosunku do roku 2011. Najwięcej powierzchni dostarczono na rynek wrocławski. Obecne całkowite zasoby rynku magazynowego w Polsce wynoszą ponad 7,27 mln mkw.

Pod względem wolumenu transakcji rok 2012 okazał zbliżony do 2011. W ciągu czterech kwartałów wynajęto około 1,7 mln mkw. powierzchni magazynowej. Popyt w poszczególnych kwartałach rozkładał się dość równomiernie. Najwięcej powierzchni wynajęto w Warszawie oraz Centralnej Polsce. Najczęściej podpisywano nowe umowy najmu, które stanowiły 56 proc.  wszystkich zawartych transakcji.

W stosunku do 4 kwartału 2011 r. współczynnik powierzchni niewynajętej w Polsce obniżył się do poziomu 9,2 proc. na koniec grudnia 2012 (11,4 proc. na koniec 2011). Spadek ilości powierzchni niewynajętej obserwowany był na większości rynków. W całym roku czynsze pozostawały na względnie stabilnym poziomie. Wzrosty odnotowywane były jedynie w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej był niski.

W Warszawie podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w trzech warszawskich strefach na koniec 2012 r. wyniosła 2,59 mln mkw. W budowie jest aktualnie około 43 tys. mkw., większość w warszawskiej strefie II. Natomiast w Polsce Centralnej na koniec 2012 r. całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Centralnej Polsce zwiększyły się do ponad 1 mln mkw. W całym roku do użytku zostało oddanych blisko 50 tys. mkw .

W Poznaniu pod względem podaży rok 2012 nie przyniósł zasadniczych zmian i na koniec roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej wyniosły blisko 895 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje niespełna 20 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Z kolei na Górnym Śląsku jest drugim co do wielkości, po Warszawie rynkiem magazynowym w Polsce, a obecne zasoby szacowane są na ponad 1,37 mln mkw. W całym roku do użytku zostało oddane około 38 tys. mkw. w ramach 3 projektów.

Pod względem wielkości Kraków nadal jest jednym z najmniejszych rynków magazynowych w Polsce. Całkowite zasoby wynoszą niewiele ponad 136 tys. mkw.  Natomiast we Wrocławiu podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej wynosi ponad 717 tys. mkw. W 2012 r. ukończono blisko 58 tys. mkw., na rok 2013 planowane jest oddanie do użytku kolejnych 67 tys. mkw. W Gdańsku na koniec 4 kwartału 2012 r. zasoby powierzchni magazynowych zwiększyły się do 170 tys. mkw. W ciągu roku podaż zwiększyła się o blisko 35 tys. mkw.  W trakcie budowy znajduje się obecnie 14 tys. mkw.

Sytuacja w Toruniu nie uległa zmianie. Na koniec roku 2012 miasto dysponowało niespełna 100 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni, czyli tyle samo co w 2011 roku. Szczecin jest pod względem istniejącej nowoczesnej podaży najmniejszym rynkiem magazynowym w Polsce. Jego zasoby pozostają niezmienne od kilku lat i wynoszą blisko 42 tys. mkw. Obecnie w budowie znajduje się blisko 6,9 tys. mkw. w ramach  North-West Logistic Park.

Współczynnik wolnych powierzchni w Polsce na koniec 2012 r. Wyniósł 9,2 proc., co przekłada się na 670 791 tys. mkw. powierzchni i stanowi wyraźny spadek w stosunku do roku 2011 (11,4 proc). W Warszawie współczynnik powierzchni niewynajętej w 2011 r. wykazywał tendencję spadkową i na koniec roku wynosił 11,7 proc. w stosunku do 16 proc., na koniec 2011. Z kolei na tynkach regionalnych w stosunku do końca 2011 r. współczynnik powierzchni niewynajętej spadł we Wrocławiu, na Górnym Śląsku, Gdańsku oraz w Szczecinie (tu największy spadek z ponad 50 proc. do niespełna 20 proc.). Najniższy współczynnik odnotowany został w Gdańsku, Poznaniu i na Górnym Śląsku, a najwyższy niezmiennie w Szczecinie.

Szacuje się, że nowa podaż w 2013 r. osiągnie nieco niższy niż w 2012 r. W trakcie budowy na koniec 2012 r. było około 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. Warto zaznaczyć, że około 88 proc. powierzchni będącej aktualnie w budowie jest już wynajęta. Możemy spodziewać się, że współczynnik wolnych powierzchni będzie stopniowo się obniżał, co może się przełożyć na nieznaczne wzrosty czynszów. na wybranych rynkach. Przewiduje się dalszy spadek współczynnika powierzchni niewynajętej. Nie przełoży się to jednak na wzrost liczby projektów budowanych spekulacyjnie. Popyt powinien utrzymać się na dość stabilnym poziomie, zarówno w Warszawie jak i na większości rynków regionalnych, chociaż nie wyklucza się niewielkich spadków w drugiej połowie roku. W roku 2013 będą niezmiennie dominowały umowy typu BTS oraz pre-let, których przedmiotem będą głównie powierzchnie zlokalizowane  w zachodniej Polsce, w pobliżu autostrad.

- Przewidujemy, że kolejny rok będzie nie gorszy niż 2012. Obserwujemy zainteresowanie naszym rynkiem ze strony podmiotów, które jeszcze w Polsce nie działają. Uczestniczymy również w przygotowaniu wielu transakcji istotnych z punktu widzenia rozmiaru - mówimy o pojedynczych transakcjach rzędu 50-60 tys. mkw. zlokalizowanych w całej Polsce. Największą aktywność przewidujemy w aglomeracji poznańskiej, wrocławskiej oraz śląskiej – komentuje Tomasz Kasperowicz, partner w Colliers International, Dział Powierzchni Logistycznych i Przemysłowych.