Powiększa się liczba magazynów budowanych w standardzie proekologicznym

  • 13 października 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Według prognoz globalny rynek zielonych budynków niemieszkalnych wzrośnie z 69,01 miliardów dolarów w 2021 roku do 110,52 miliardów dolarów w 2025 roku, przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 9%. Jak z wyzwaniami społeczno-środowiskowymi radzi sobie branża magazynowa? Czy Polska, jako drugi najbardziej aktywny rynek deweloperski w Europie, stanie się liderem w zakresie dekarbonizacji? 

Wizja krajowego sektora budowlanego na rok 2050 zakłada, iż wszystkie budynki powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, natomiast nowe inwestycje i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia. Jak sytuacja wygląda obecnie? Powiększa się liczba obiektów magazynowo-logistycznych projektowanych i budowanych zgodnie z założeniami certyfikacji wielokryterialnych. Wzrost certyfikowanej powierzchni w okresie marzec 2020 – marzec 2021 wyniósł 76% – wynika z raportu PLGBC „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2021”. Deweloperzy, najemcy i inwestorzy coraz częściej zauważają społeczno-biznesowe korzyści wynikające z realizacji oraz użytkowania tego typu przestrzeni.

– Od początku 2021 oddaliśmy do użytkowania ponad 200 000 mkw. certyfikowanej przestrzeni magazynowej. Naszą ambicją jest dostarczanie kolejnego miliona mkw. obiektów do końca 2022 roku. Wszystkie te inwestycje będą poddawane ocenie pod kątem ich zieloności w systemie BREEAM. Budując w standardzie proekologicznym jesteśmy w stanie zmniejszyć zużycie energii o nawet 50% i zredukować emisję dwutlenku węgla o około 381 ton rocznie dla magazynu o powierzchni 20 000 mkw. To przybliża 7R do celu, jakim jest neutralność klimatyczna. Kwestie odpowiedzialności środowiskowej są też kluczowym elementem naszej strategii ESG. – mówi Tomasz Lubowiecki, założyciel i prezes 7R. 

Standard ESG kształtuje wartość nieruchomości. Z badania PwC wynika, że już niemal co trzeci inwestor w Polsce uwzględnia ryzyka Environmental, Social and Corporate Governance w swojej strategii inwestycyjnej. Reagowanie na kryzys klimatyczny jest dziś konieczne. Według raportu „Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050” budynki odgrywają w tym procesie kluczową rolę.

Jak wejść na zieloną ścieżkę?

Według obliczeń 7R wykorzystując system wody szarej, kontrolując zużycie i wyciek czy odpowiednio zarządzając deszczówką, można zaoszczędzić 2 400 litrów wody dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 mkw. Panele fotowoltaiczne na połowie dachu takiego budynku są w stanie zapewnić do 100% dobowego zapotrzebowania na energię, a panoramiczne świetliki zmniejszają koszty eksploatacji budynku o ponad 7%. Jak pokazują te przykłady, profesjonalizacja sektora w zakresie zielonych rozwiązań nie jest jednoznaczna z implementacją jedynie zaawansowanych technologii. Systemy budynkowe, bardziej i mniej rozwinięte, powinny się uzupełniać. Nad całością operacji coraz częściej czuwają zintegrowane systemy BMS (do zarządzania budynkiem).

– Budownictwo niskoemisyjne jest odpowiedzią na potrzeby klimatu. Chcemy pokryć zasięgiem zielonych magazynów całą Polskę. Mamy zabezpieczone tereny pozwalające wybudować 3,5 mln mkw. powierzchni. W Radzyminie realizujemy aktualnie najnowocześniejsze w rodzimej branży spożywczej centrum dystrybucyjne dla firmy Żabka Polska. Redukcja śladu węglowego nieruchomości jest jednym z priorytetów dla naszego klienta, dlatego centrum będzie zasilać energia z paneli fotowoltaicznych, a o jakość powietrza na placu manewrowym dla ciężarówek zadbamy poprzez wykorzystanie specjalnej, niepylącej kostki i wież antysmogowych. – wyjaśnia Tomasz Lubowiecki.

Z kolei w podkrakowskich Balicach 7R wybudowało centrum badawczo-rozwojowe BWI Group, które do produkcji energii wykorzystuje system trigeneracji – dzięki temu obiekt jest niemal samowystarczalny. Przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów