Kierunek na ekologiczne magazyny

  • 1 grudnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

PARTNERZY WYDANIA

Zrównoważony rozwój i przyjazne środowisku gospodarowanie zasobami na dobre upowszechnia się na polskim rynku magazynowym, jednocześnie dodatkowo napędzając wdrażanie nowoczesnych technologii. Rośnie też świadomość klientów odnośnie ekologicznych rozwiązań, a deweloperzy magazynowi chcą sprostać ich oczekiwaniom. Co zatem tworzy ekologiczny magazyn?

Inwestycje w odpowiednie materiały na etapie projektu deweloperskiego i wdrażane podczas eksploatacji innowacje PropTech są nie tylko opłacalne dla klientów, ale także uzasadnione ekologicznie. Przyczyniają się do optymalizacji kosztów eksploatacji, a dodatkowo pomagają obniżyć zużycie energii. Ponadto, jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów – jak wynika z badań ponad 80% z nich pyta o proekologiczne rozwiązania w magazynach – najczęściej przedstawiciele branży produkcji i logistyki1. 

Czym są eko-magazyny?

Jednym z wyznaczników, czy daną nieruchomość można określić mianem eko, są „zielone” certyfikaty. W Polsce najpopularniejszym systemem certyfikacji jest BREEAM, który od wielu lat jest standardem we wszystkich nowopowstających obiektach magazynowych. Punkty niezbędne do zdobycia tego certyfikatu są przyznawane m.in. za recykling: samej powierzchni – w przypadku budowy typu brownfield (np. na dawnych nieużytkach przemysłowych), ale też wykorzystywanych materiałów. Kolejne bonusy otrzymuje się m.in. za poziom energooszczędności budynku. Oceniane są nie tylko jego walory ekologiczne, ale także takie obszary jak: zarządzanie obiektem, innowacyjność zastosowanych technologii oraz komfort pracowników. W całej Polsce 16% magazynów posiada ekologiczny certyfikat - BREEAM lub LEED.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– Nowym elementem wdrażanym przez SEGRO w związku z certyfikacją są formularze Life Cycle Assessement (LCA). Pozwalają one bardzo precyzyjnie wyliczyć zużycie dwutlenku węgla na każdym etapie konstrukcji i na tej podstawie wprowadzać zmiany, które pomogą obniżyć wskaźnik emisji dwutlenku węgla w dłuższej perspektywie. – mówi Waldemar Witczak, Dyrektor Regionalny SEGRO.

Droga do zeroemisyjności
 
Deweloperzy intensywnie inwestuje w nowoczesne rozwiązania PropTech. Przykładem jest wprowadzenie nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego LED we wszystkich parkach SEGRO oraz systematyczne wdrażanie go podczas adaptacji istniejących powierzchni, dodatkowo wraz z systemem DALI, dzięki któremu światło wygasza się, a docelowo wyłącza, gdy nikt nie przebywa na danej powierzchni. Technologia LED umożliwia redukcję zużycia energii o 30 proc. w porównaniu do tradycyjnego oświetlenia. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– Do nowoczesnych magazynów wprowadzone są również system monitorowania zużycia mediów w chmurze. W ten sposób klienci mogą kontrolować kilka obiektów jednocześnie i w efekcie optymalizować zużycie, a zatem ograniczać koszty. – mówi Waldemar Witczak.

Nowoczesne parki logistyczne wspierają również rozwój elektromobilności poprzez instalacje stacji ładowania pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Tym sposobem deweloperzy zachęcają klientów do korzystania z pojazdów niskoemisyjnych.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów