Jest umowa na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w rejonie ulic Meblowej i Ciepłej. Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski podpisał umowę na wykonanie inwestycji z Przedsiębiorstwem Budownictwa Komunikacyjnego w Łomży. Firma jest liderem konsorcjum, które wygrało przetarg na wykonanie zadania.

-Cieszę się, że łomżyńskie firmy wygrywają także duże przetargi drogowe, że mieszkańcy Łomży mają zapewnioną pracę, to dla nas ogromna wartość – mówił prezydent Łomży podpisując w sali konferencyjnej ratusza umowę z prezesami PBK Wojciechem Olechwierowiczem i Edwardem Łempickim.

Partnerem PBK jest Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu. Umowa opiewa na 17,8 mln zł. Inwestycja jest dofinansowania ze środków RPO WP na poziomie 72,6 proc.

W ramach realizacji drugiego etapu uzbrojenia terenów inwestycyjnych w Łomży powstanie dwujezdniowa ulica Meblowa od ul. Wojska Polskiego o długości 800 metrów, z niezależnymi prawoskrętami, drogami serwisowymi, zatokami autobusowymi, chodnikami i ścieżką rowerową oraz zjazdami. Wybudowane zostanie także oświetlenie drogowe, kanalizacja teletechniczna, sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Przebudowana zostanie linia wysokiego napięcia oraz wybudowany zostanie zbiornik retencyjno – przepływowy. W ramach inwestycji wykonana zostanie także ulica Saperska o długości około 110 metrów oraz trzy inne drogi o łącznej długości około 1190 metrów, a także przebudowana zostanie ulica Wojska Polskiego na długości około 315 metrów wraz z budową ronda na skrzyżowaniu tej drogi z ulicą Meblową. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest w marcu bieżącego roku, zaś jej zakończenie do 30 kwietnia 2015 roku.

Plany Miasta w zakresie ożywienia terenów w rejonie Meblowej omówił na spotkaniu zastępca prezydenta Beniamin Dobosz. Nieruchomości wchodzące w skład terenów inwestycyjnych są w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczone pod działalność produkcyjną i usługową, obecnie użytkowane są w większości rolniczo.

- Uzbrojenie ich i doprowadzenie dróg daje możliwości „otwarcia” tej części miasta na inwestycje – mówił zastępca prezydenta Beniamin Dobosz. W połączeniu z terenami Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stworzą atrakcyjną ofertę miasta dla przedsiębiorców. Właściciele ok. 100 ha okolicznych nieruchomości dostaną natomiast szansę na ich zagospodarowanie poprzez sprzedaż lub zabudowę.

Budowa ulic Meblowej realizowana będzie w ramach dwóch projektów unijnych. W ramach „Uzbrojenia terenów inwestycyjnych – II etap” powstanie ok. 800 m odcinek ulicy od ul. Wojska Polskiego, natomiast w ramach trzeciego etapu projektu „Usprawnienia drogowych połączeń regionalnych w granicach miasta Łomży” dwupasmowa Meblowa zostanie przedłużona do ul. Poznańskiej (dofinansowanie w  wysokości 90 proc. wartości inwestycji).   Droga przyczyni się do przeniesienia ruchu tranzytowego w relacjach Ostrołęka (droga krajowa 61) – Ostrów Mazowiecka (droga wojewódzka 677) i Zambrów (droga krajowa 63). Dziś ulicą Poznańską przejeżdża 2,5 tys. tirów dziennie i uciążliwości z tego powodu dotkliwie odczuwają mieszkańcy okolicznych domów. Budowa dwujezdniowej drogi Meblowej pozwoli na wyeliminowanie ruchu ciężkiego przejeżdżającego przez teren z zabudową jednorodzinną. Ulica ta połączy również istniejące tereny przemysłowe z planowaną obwodnicą Łomży, a ulice: Szosa do Mężenina, Poznańska i Meblowa utworzą wewnętrzną obwodnicę miasta i spowodują zmniejszenie natężenia ruchu na ulicach podstawowego układu komunikacyjnego, położonych w południowej części miasta. Oferty złożone na "dokończenie" budowy ulicy Meblowej są obecnie analizowane.

Przewiduje się, że ulica Meblowa w przyszłości będzie przedłużona do ul. Nowogrodzkiej. W ten sposób utworzy „małą obwodnicę” Łomży, łącząc wszystkie trasy wyjazdowe z Łomży w kierunku Olsztyna i Gdańska, Warszawy oraz Siedlec i Lublina. Dobre skomunikowanie zachodniej części miasta pozwoli na ożywienie  dzielnicy przemysłowej oraz rozwój zabudowy między ulicami Nowogrodzką a Wojska Polskiego na obszarze ok. 100 ha (obecnie to tereny rolnicze).