Kryzys?! Jaki kryzys - można zapytać, obserwując stołeczny rynek biurowy w 2011 roku.

W ubiegłym roku odnotowano największy w historii najem powierzchni biurowych w Warszawie.

Dane wypływające z raportu opublikowanego przez Warsaw Research Forum, w skład którego wchodzi kilka firm doradczych z branży nieruchomości, wskazują, że ubiegły rok był bardzo dobry dla warszawskiego rynku nieruchomości biurowych.

Warszawski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej w 2011 roku zwiększył swój zasób o 14 budynków o łącznej powierzchni 120 tys. mkw. Pięć z nich zostało ukończonych w centrum, cztery w strefie południowej zachodniej, na którą składają się dzielnice Ochota oraz Włochy i trzy w strefie południowej górnej, czyli na Służewcu Przemysłowym (Mokotów). Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy wynoszą obecnie 3.597 tys. mkw.

Nowoczesna powierzchnia biurowa oznacza powierzchnię w nowych, bądź odrestaurowanych budynkach biurowych klasy A oraz B.

W ubiegłym roku wynajęto w Warszawie 573 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego 226 tys. mkw. w centrum, a 347 tys. mkw. w strefach poza-centralnych. Wynik ten jest o 4 proc. wyższy w porównaniu do 2010 roku. Oznacza to, iż w minionym roku odnotowano najwyższy poziom najmu nowoczesnej powierzchni biurowej w historii warszawskiego rynku biurowego.

- Kryzys w latach 2008-2010 przyhamował podejmowanie wielu decyzji związanych z najmem powierzchni. Dobre wyniki gospodarcze Polski spowodowały, że w ostatnich 18 miesiącach można było zanotować realizację podjętych wcześniej postanowień - mówi Michał Stępień, senior consultant valuation & consultancy w warszawskim oddziale Savills.

W ujęciu rocznym najwięcej powierzchni wynajęto w strefie południowej górnej (171 tys. mkw.) oraz na obrzeżach centrum miasta (148 tys. mkw.), czyli w granicach Towarowa-Trasa Łazienkowska-Wisła-Aleja Solidarności.

- Popularność Mokotowa trwa już od dziesięciu lat i to właśnie tam powstaje najwięcej nowych powierzchni biurowych. W 2012 roku zarówno Służewiec, jak i obrzeża centrum miasta powinny nadal cieszyć się zainteresowaniem wśród najemców, jednak wzrośnie także liczba wynajętych powierzchni na bliskiej Woli – uważa Michał Stępień.

Nastąpiły również zmiany w transakcjach dotyczących wynajmowania powierzchni biurowych. Największy, bo 46-procentowy, udział w transakcjach najmu miały nowe umowy. Przedwstępne umowy najmu stanowiły 21 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Udział renegocjacji wyniósł 29 proc. i był 5 punktów procentowych niższy niż w 2010 roku.

- Duże inwestycje, takie jak Miasteczko Orange, stanowiły sporą część przedwstępnych umów najmu – dodaje w rozmowie z serwisem Tereny Inwestycyjne Info Michał Stępień.

Natomiast nieznacznie spadł całkowity współczynnik pustostanów, który na koniec roku wyniósł 6,7 proc. W centrum odnotowano obniżenie się tego wskaźnika o 18 punktów bazowych do poziomu 6,7 proc., natomiast w lokalizacjach pozacentralnych wzrost o 30 punktów bazowych do poziomu 6,7 proc.

Największe transakcje podpisano w centrum oraz strefie południowej zachodniej. Były to: przedwstępna umowa najmu Grupy TP SA w Miasteczku Orange (43 170 mkw.) zarejestrowana wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, renegocjacje Ernst & Young (11 tys. mkw.) w Rondo 1 oraz przedwstępna umowa najmu Grupy Orlen w budynku Senator (9 100 mkw.).

Za rozwojem rynku podąża również coraz większa świadomość znaczenia inwestycji ekologicznych, a coraz większa liczba deweloperów zwraca uwagę na kwestie środowiskowe przy realizacji nowych budynków biurowych.

- Z około 120 tys. mkw. powierzchni biurowej, która została w 2011 roku oddana do użytkowania w Warszawie, aż 47 proc. jest certyfikowana lub jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji. Co prawda budynki certyfikowane stanowią obecnie niewielki odsetek w całym zasobie biurowym stolicy, ale w związku z ambitnymi planami w tym zakresie, sytuacja ta będzie się zmieniać. Budownictwo ekologiczne cieszy się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie ze strony deweloperów – mówi Paulina Krasnopolska, dyrektor marketingu i PR w CBRE.

Warsaw Research Forum (WRF) to organizacja, w skład której wchodzą firmy doradcze działające na rynku nieruchomości: CBRE, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, Knight Frank i Savills. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników, poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych.