Galeria Bronowice, najmłodsze krakowskie centrum handlowe, po raz kolejny otrzymała certyfikat BREEAM. Potwierdza on wdrożenie proekologicznych i przyjaznych użytkownikom rozwiązań w zakresie funkcjonowania i zarządzania obiektem.

Galeria Bronowice pierwszy certyfikat otrzymała już na etapie projektowym (BREEAM Interim). By uzyskać „zielony atest”, została poddana ocenie asesorów BREEM aż w 10 kategoriach: zarządzanie, zdrowie i samopoczucie użytkowników, zużycie wody, a także energii świetlnej i dwutlenku węgla, transport, użyte materiały, gospodarka odpadami, ekologia i zagospodarowanie terenów zielonych, zanieczyszczenia oraz innowacyjność. Po oddaniu budynku do użytku i upływie roku od początku funkcjonowania, Galeria Bronowice uzyskała ocenę „good”.

- Realizacja zasad zrównoważonego rozwoju była niezwykle istotnym aspektem we wszystkich etapach życia inwestycji – zarówno w fazie projektowej, jak i w trakcie codziennego funkcjonowania Galerii Bronowice. Cieszymy się więc, że wysiłki tak dużej liczby osób po raz kolejny zostały docenione przez organizację BRE. Dziś, po ponad roku działalności z dumą możemy powiedzieć, że wszystkie założenia z etapu projektowego zostały zrealizowane zgodnie z wytycznymi BREEAM, co oznacza, że nasza galeria powstała i funkcjonuje z zachowaniem bardzo rygorystycznych rozwiązań energooszczędnych, ekologicznych i społecznych- mówi Aleksandra Rzońca, dyrektor Galerii Bronowice.

W trakcie oceny wykwalifikowani asesorzy sprawdzali raporty, ekspertyzy oraz dokumentację powykonawczą i na tej podstawie wydali ostateczną, bezterminową ocenę dla Galerii Bronowice. Doceniono przede wszystkim zastosowanie nowoczesnych systemów wentylacyjnych, które zostały wyposażone w detektory dwutlenku węgla i innych szkodli­wych substancji w powietrzu oraz czujniki zapewniające stały dopływ świeżego powietrza, a także niską emisję CO2. Atutem jest również wykorzystanie energooszczędnych systemów oświetlenia, wind, klimatyzacji i ogrzewania oraz zainstalowany w obiekcie monitoring zużycia energii elektrycznej, który umożliwia niższy o blisko 40 proc. pobór prądu w stosunku do regulacji krajowych i innych tego typu budynków.

Wśród istotnych pod względem ekologicznym udogodnień, wzięto pod uwagę również bliskość przystanków środków komunikacji miejskiej, zachowanie równowagi między obszarem zabudowanym a terenami zielonymi oraz rozwiniętą infrastrukturę dla rowerzystów w ramach zasad zrównoważonego transportu, w tym m.in. przygotowane specjalne stojaki na rowery i funkcjonowanie stacji rowerowych zlokalizowanych przy wejściach do obiektu, gdzie można bezpłatnie skorzystać z narzędzi do naprawy i regulacji jednośladów.