W jaki sposób Kraków chce przyciągnąć zagranicznych inwestorów? Tamtejszy magistrat wraz z firmą doradczą Colliers opracował raport dotyczący krakowskiego rynku nieruchomości komercyjnych „Krakow Real Estate Market 2011”, który ma zachęcić do inwestycji w grodzie Kraka.

Raport Urzędu Miasta Krakowa prezentuje wyniki badań czterech głównych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych: biurowego, przemysłowego, handlowego oraz hotelowego. Sektory zostały zanalizowane pod względem podaży, popytu, stawek czynszów i wolnych powierzchni. Dodatkowym źródłem informacji jest zestawienie rynku krakowskiego z innymi miastami regionalnymi Polski. Dokument zawiera także prognozy na rok 2012.

- To już kolejna edycja raportu wydawanego przez UM Krakowa, którego jesteśmy partnerem. Zainteresowanie publikacją ze strony inwestorów i deweloperów jest ogromne, co świadczy o tym, że miasto w dalszym ciągu jest postrzegane jako atrakcyjne. Rynek nieruchomości komercyjnych w Krakowie jest jednym z najlepiej rozwijających się w Polsce, a prognozy na kolejne lata również są optymistyczne - komentuje Dominika Jędrak, dyrektor działu doradztwa i badań rynku w Colliers International Poland.

Według raportu, w ostatnich latach znaczący wzrost inwestycji odnotowano zwłaszcza w segmencie rynku biurowego, na co ogromny wpływ, poza innymi czynnikami, miała także aktywność firm z sektora BPO/SSC. Obecnie w Krakowie podaż nieruchomości tego typu jest największa wśród polskich miast regionalnych. Równie szybko rozwija się rynek hotelowy. Wzrost liczby turystów odwiedzających miasto systematycznie przekłada się na większą liczbę inwestycji w tym segmencie. Kraków posiada najwięcej skategoryzowanych hoteli w Polsce.

Rynek powierzchni magazynowych w Krakowie, choć jest jednym z najmłodszych w kraju, odnotował w zeszłym roku rekordowe wyniki. Atrakcyjne ulokowanie miasta, bliskość dróg szybkiego ruchu oraz specjalne strefy ekonomiczne utworzone w regionie, czynią Kraków niezwykle interesującym rynkiem dla inwestorów, deweloperów i najemców.

Rynek powierzchni handlowych rozwija się w Krakowie od połowy lat 90-tych, kiedy pojawiły się pierwsze hipermarkety. Dziś miasto szczyci się kilkoma dużymi centrami handlowymi, w tym jednym z największych w Europie Bonarka City Centre. Bardzo silnie rozwijają się także ulice handlowe, głównie te zlokalizowane w pobliżu rynku Starego Miasta, które cieszą się dużą popularnością wśród międzynarodowych marek.

- Publikacja ta jest świetną bazą dla rozmów z osobami zainteresowanymi inwestowaniem w Krakowie. Pozwala w jasny i czytelny sposób zapoznać się z rzetelnymi informacjami dotyczącymi rynku nieruchomości. Raport ten jest doskonałym źródłem wiedzy o rozwoju Krakowa, wskazuje bowiem na istotny aspekt gospodarki jakim jest budownictwo komercyjne. Wykorzystujemy go w trakcie tragów, prezentacji i rozmów z inwestorami a także jako materiał promujący rozwój naszego miasta –  mówi Monika Piątkowska, dyrektor wydziału strategii i rozwoju miasta w UM Krakowa.