Polskie Koleje Państwowe planują sprzedaż kolejne nieruchomości w centrum miasta. Tym razem pod młotek pójdzie wieżowiec z kompleksem biurowym w centrum Katowic. 

Biurowiec ma 72 metry wysokości i nieco ponad 17 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. Polskie Koleje Państwowe S.A. wystawiły na sprzedaż wieżowiec wraz z całym kompleksem biurowym, w którym dawniej mieściła się okręgowa dyrekcja kolei w Katowicach.

Nieruchomość jest położona w bardzo dobrej i przeżywającej boom inwestycyjny lokalizacji. W sąsiedztwie budynku znajdują się nie tylko najbardziej kojarzona z Katowicami budowla, czyli katowicki Spodek, ale również Galeria Rondo Sztuki oraz wiele budynków o funkcji  hotelowej i biurowej. W perspektywie najbliższych lat w otoczeniu wieżowca byłej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych powstaną nowe budynki o funkcji kulturalnej i biznesowej takie jak Muzeum Śląskie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Kompleks budynków dawnej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych został wybudowany w 1974 roku. Powierzchnia działki, na której się znajduje to 0,7246 hektara. Na osiemnastu kondygnacjach mieszczą się pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej ponad 17 tysięcy mkw. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowic, teren na którym jest położony budynek przeznaczony jest pod funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe. W tym obszarze dopuszczalne jest również powstawanie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych.

Przetarg nieruchomości odbędzie się 25 września tego roku. Cena wywoławcza to 14,22 mln złotych.