Polskie Koleje Państwowe S.A. rozstrzygnęły przetarg na sprzedaż byłego wieżowca Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych. Mierzący 72 metry budynek, o powierzchni ponad 17 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej został sprzedany za 29 milionów złotych firmie TDJ Estate.

W przetargu na sprzedaż wieżowca przy ulicy Roździeńskiego wzięło udział dwóch inwestorów. Wygrała należąca do Grupy TDJ spółka TDJ Estate.

- Bardzo cieszymy się z faktu rozstrzygnięcia przetargu na sprzedaż nieruchomości przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach. Była to jedna z ciekawszych lokalizacji w naszej tegorocznej ofercie. Teraz czeka nas proces finalizacji sprzedaży nieruchomości, którego zwieńczeniem będzie podpisanie aktu notarialnego - mówi Grzegorz Tomaszewski, dyrektor Departamentu Sprzedaży Nieruchomości PKP S.A.

- Dzięki doskonałej lokalizacji nieruchomość, po zakończeniu planowanego procesu inwestycyjnego, stanowić będzie wizytówkę Katowic i całego regionu - zapewnił w oświadczeniu prezes zarządu TDJ Estate, Maciej Wójcik.

Nieruchomość, na której zlokalizowany jest wieżowiec jest położony w bardzo dobrej i przeżywającej boom inwestycyjny lokalizacji. W sąsiedztwie budynku znajduje się nie tylko najbardziej kojarzona z Katowicami budowla, czyli katowicki Spodek, ale również Galeria Rondo Sztuki oraz wiele budynków o funkcji hotelowej i biurowej. W perspektywie najbliższych lat w otoczeniu wieżowca byłej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych powstaną nowe budynki o funkcji kulturalnej i biznesowej takie jak Muzeum Śląskie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

Kompleks budynków dawnej Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych został wybudowany w 1974 roku. Powierzchnia działki, na której się znajduje to 0,7246 hektara. Na osiemnastu kondygnacjach mieszczą się pomieszczenia o łącznej powierzchni użytkowej ponad 17 tysięcy mkw. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowic, teren na którym jest położony budynek przeznaczony jest pod funkcje handlowo-usługowo-biurowo-hotelowe o charakterze centrotwórczym. W tym obszarze dopuszczalne jest również powstawanie wysokich budowli o charakterze dominant architektonicznych.

Nieruchomość miała zostać sprzedana we wrześniu tego roku. Jak powiedział w wywiadzie dla serwisu TII Grzegorz Tomaszewski, opóźnienia w przetargu związane były w błędami formalnymi.