Napływ kapitału z Azji Wschodniej do regionu CEE rozpoczął się w latach 2016-2017 głównie za sprawą dużych transakcji portfelowych w sektorze przemysłowym. Sektor ten przyciągnął najwięcej kapitału także w roku 2018. Eksperci Colliers dostrzegają jednak początek procesu dywersyfikacji w postaci większych transakcji dotyczących pojedynczych aktywów. Wygląda na to, że azjatyccy inwestorzy poszukują płynności, a patrząc na grupę sześciu krajów Europy Środkowej i Wschodniej (CEE-6), najbardziej zainteresowani są Polską.

Największą transakcją zawartą przez inwestora z Azji w 2018 roku był zakup przez Mapletree Singapore portfela nieruchomości przemysłowych Prologis zlokalizowanych w Polsce i na Węgrzech. Transakcja opiewała na kwotę 335 mln euro.

W poniższej tabeli przedstawiono największe transakcje* zawarte przez inwestorów z Azji Wschodniej w regionie CEE-6 w latach 2016-2018.



- Jak pokazują powyższe dane niemal wszystkie największe transakcje z udziałem kapitału azjatyckiego dotyczyły nieruchomości znajdujących się na terenie Polski. Szczególnym zainteresowaniem inwestorów, ze względu na skalę transakcji, cieszy się sektor magazynowy, nie tylko w odniesieniu do Polski, ale całego regionu CEE-6, który oferuje wysokiej jakości nieruchomości oraz niezwykle korzystne stopy zwrotu z inwestycji. Przewidujemy, że kapitał azjatycki zaznaczy swoją obecność na polskim rynku także w tym roku, nie tylko w sektorze magazynowym, ale także w biurowym - wyjaśnia Dorota Wysokińska-Kuzdra, partner, dyrektor działu Corporate Finance CEE w Colliers International.

9% z Azji

W ubiegłym roku kapitał napływający do regionu CEE-6 z Azji Wschodniej stanowił 9% całości zainwestowanych środków. Głównym źródłem kapitału napływającego do regionu jest nadal Singapur, prawdopodobnie za sprawą wysokiego PKB per capita w tym państwie-mieście oraz wysokiej wyceny lokalnych nieruchomości per capita. Nowymi nabywcami nieruchomości w regionie byli inwestorzy z Malezji, Korei Południowej i Filipin. Zmniejszył się natomiast strumień kapitału z Chin - do zaledwie 60 mln euro, czego powodem były ograniczenia w przepływie kapitału. Według raportu opublikowanego przez RC Analytics, wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne zainwestowane przez chiński kapitał na całym świecie obniżyła się o 60% w 2018 r.

Źródła kapitału w przyszłości

Japonia, Tajwan i Korea Południowa – to kraje, które pod względem poziomu PKB przypominają kraje Europy Zachodniej, z których inwestorzy lokują swój kapitał w regionie CEE. Sama wielkość ich gospodarek oraz duża wartość nieruchomości komercyjnych wskazuje, że istnieje tam lokalna baza inwestorów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie inwestowania w szybko rozwijające się rynki.

Wyższy zwrot z inwestycji w CEE

Stopy kapitllizacji niercuomosci komercyjnych w regionie CEE są wyższe niż w Azji Wschodniej. Niższe zwroty z inwestycji w takie nieruchomości w Azji Wschodniej, w szczególności w przypadku sektora biurowego, powinien zachęcać tamtejszych inwestorów do poszukiwania regionów oferujących wyższy zwrot z inwestycji, np. rynków z regionu CEE. Zdaniem ekspertów Colliers w 2019 roku euro nadal będzie w umiarkowany sposób umacniać się wobec walut azjatyckich, co będzie mieć dodatkowy pozytywny wpływ na zwrot z inwestycji