Zespół wycen Jones Lang LaSalle podsumował 2011 rok.

Łączna wartość nieruchomości wycenionych przez zespół Jones Lang LaSalle w 2011 r. w ramach wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła niemalże 15 mld euro. W porównaniu z wynikiem z roku poprzedniego oznacza to około 36% (ponad 11 mld euro) wzrost oraz około 50% (ponad 10 mld euro) w stosunku do roku 2009.

Znaczna część spośród ponad 500 wycen sporządzonych w 2011 roku dotyczyła powierzchni handlowych, których łączna szacowana wartość wyniosła około 6 mld euro. Zespół wycenił także wiele nowoczesnych powierzchni biurowych o łącznej wartości około 1,5 mld euro oraz budynki magazynowe warte około 4 mld euro. Tendencje dotyczące dokonanych wycen w ramach poszczególnych segmentów rynku znalazły swoje odzwierciedlenie w obrocie nieruchomościami.

Wartościowo, największy udział w wolumenie transakcji zrealizowanych na rynku nieruchomości komercyjnych w 2011 r. miał rynek nieruchomości handlowych (1,2 mld euro). Następne w kolejności znalazły się sektory: biurowy (1,15 mld euro), magazynowy (ponad 100 mln euro) oraz hotelowy (około 76 mln euro).

- Szczególnie wysokie zapotrzebowanie na wycenę posiadanych aktywów zauważyć można było w drugiej połowie roku. Właściciele zachęceni pozytywnymi sygnałami płynącymi z rynku inwestycyjnego i wynikiem transakcji dokonanych w 2010 i pierwszej połowie 2011 roku, chętniej dokonywali wyceny nieruchomości dla celu sprzedaży, licząc na kontynuację pozytywnego trendu kompresji stóp kapitalizacji. Częściej niż w poprzednim roku wielu właścicieli decydowało się także na wycenę na potrzeby własne, by móc ocenić, czy i w jakim stopniu poprawa sytuacji na rynku inwestycyjnym przełożyła się na zmianę wartości ich aktywów – mówi Małgorzata Żółtowska, dyrektor Działu Wycen w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Najwięcej wycen dokonanych zostało przez zespół Jones Lang LaSalle na zlecenie zamkniętych funduszy inwestycyjnych, które mają obowiązek okresowej wyceny wartości aktywów netto przypadającej na ich certyfikaty inwestycyjne (w zależności od zapisów statutu od kilku nawet do kilkunastu razy do roku) oraz dodatkowych wycen w przypadku kolejnych emisji, a także w dniu wykupywania certyfikatów. Ważnym Klientem zespołu wycen Jones Lang LaSalle były również banki, które dokonywały wyceny nieruchomości na potrzeby określenia poziomu zabezpieczenia swoich wierzytelności – tych już istniejących oraz potencjalnych.