Polski Holding Nieruchomości S.A.i Hochtief Development Poland podpisały wczoraj, 3 października, umowę o współpracy przy budowie projektu Świętokrzyska 36 w Warszawie. Co wiadomo o nowym projekcie?

Wybór partnera do projektu PHN przy warszawskim Rondzie ONZ trwał kilka miesięcy. PHN, jak inwestor, szukał wśród deweloperów partnera chętnego do zburzenia przestarzałego budynku biurowego i postawienie w tym miejscu nowoczesnego wieżowca. Ostatecznie Polski Holding Nieruchomości zdecydował się na podjęcie współpracy z firmą Hochtief Development Poland.

- Podejrzewam w rozmowach brali udział wszyscy najwięksi gracze na rynku - mówił podczas konferencji prasowej Piotr Stark, członek zarządu wybranej na partnera projektu firmy deweloperskiej Hochtief.

Jak podkreślił Artur Lebiedziński, członek rady nadzorczej PHN, państwowa spółka wybrała najlepszego partnera. W wyborze z pewnością pomógł fakt, że nowa inwestycja powstanie dokładnie naprzeciwko biurowca Rondo 1, oddanego przez kilkoma laty do użytku przez Hochtief.

- W trakcie rozmów zaprosiliśmy zarząd PHN do Rondo 1, aby pokazać jak funkcjonuje taki wysokościowiec. To prawdziwe mini miasto – podkreślił Stark.

Współpraca przy biurowcu Świętokrzyska 36 będzie polegać na objęciu przez Hochtief Development Poland 50 proc. udziałów w spółce celowej należącej do PHN S.A., w której będzie znajdować się powyższa nieruchomość przeznaczona pod projekt.

- Sygnowany dokument jest elementem konsekwentnie realizowanej przez Zarząd PHN S.A. strategii, która zakłada koncentrowanie działalności na nieruchomościach komercyjnych z istotnym udziałem nowoczesnych powierzchni biurowych o standardzie klasy A i B+ oraz powierzchni handlowych i logistycznych. Chcemy realizować niektóre projekty inwestycyjne we współpracy z doświadczonymi deweloperami, takimi jak np. Hochtief Development, w formule joint venture – powiedział Artur Lebiedziński.

- Długoterminowy cel, który nam przyświeca to uzyskanie nowoczesnych obiektów najwyższej klasy, które będą zapewniać stabilne źródło przychodów – dodał Paweł Laskowski-Fabisiewicz, wiceprezes PHN S.A.

PHN S.A. zapewni grunt przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie. Firma Hochtief Development Poland, jako spółka zależna Hochtief Development będzie odpowiedzialna za całościową realizację kompleksu.

- Zapewniam, że zagwarantujemy najwyższą jakość współpracy z naszym partnerem, wykorzystując doświadczenie zdobyte w ramach 15-letniej działalności naszej firmy, której efektem jest chociażby oddanie do użytku z sukcesem przyjętych przez rynek takich projektów jak Rondo 1 czy Lipowy Office Park – podkreślił Piotr Stark, członek zarządu Hochtief Development Poland.

O samym projekcie wiadomo na razie nie wiele.

- Projekt  Świętokrzyska 36, co do którego używaliśmy wcześniej określenie PHN Tower, od początku był naszym flagowym projektem. Przygotowaliśmy jego wstępne założenia, a teraz, po wyborze partnera, będziemy nad nimi pracować. Na pewno będzie to jednak projekt wysokościowy – stwierdził  Paweł Laskowski-Fabisiewicz.

Według pierwszy założeń w miejsce istniejącego obecnie niewielkiego budynku mieszkalnego z powierzchnią biurową i handlową miła powstać budynek łączący funkcje biurowca, hotelu z apartamentami i powierzchnią handlową.

- Wstępne analizy wskazały różne kierunki rozwoju, w tym biurowiec z hotelem i pow. handlową. Ostateczny projekt przedstawimy za kilkanaście miesięcy. Na razie nie wiemy dokładnie co się w nim znajdzie, musimy zbadać rynek i potrzeby najemców – powiedział  Laskowski-Fabisiewicz.

Na razie nie znana jest jeszcze planowana data zakończenia inwestycji. Przedstawiciele PHN zapewniali, że do wyburzenia starego budynku dojdzie dopiero po opracowaniu całościowej koncepcji.

- Na razie budynek jest wynajmowany, więc nie chcemy pozbawiać się źródeł dochodu – powiedział  Laskowski-Fabisiewicz.
- Mam nadzieję, że nowa wieża powstanie za jakieś 4-5 lat. Mamy swoje cele czasowe, ale dużo zależy od urzędów i względów technicznych. Chcemy jednak, żeby budowa Świętokrzyskiej 36 trwała krócej, niż Ronda 1, gdzie wszystkie prace zabrały 8,5 roku – uzupełnił Piotr Stark.

Przedstawiciele firm niechętnie odpowiadali również na pytania związane z wartością inwestycji.

- Jej wartość podlega jeszcze analizie – uciął spekulacje  Laskowski-Fabisiewicz.
Biurowiec Świętokrzyska 36 będzie kolejną nową inwestycją w dynamicznie rozwijającej się osi al. Jana Pawła II i okolic Ronda ONZ. W najbliższych miesiącach w sąsiedztwie powstanie m.in. nowy biurowiec Echo Investment w miejsce hotelu Mercure, ekologiczny biurowiec Skanska, a przy Pl. Grzybowskim trwają prace wykańczające apartamentowiec Cosmpolitan.