PKP S.A. i HB Reavis wybudują wspólnie dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia i siedem towarzyszących mu biurowców. Oddanie nowego dworca ma nastąpić do 2014 roku, a całość kompleksu powstanie do końca 2017 roku.

- Nowy dworzec kolejowy i siedem budynków biurowych powstanie od strony Al. Jerozolimskich na obszarze prawie 17 tys. mkw. To kolejna inwestycja PKP S.A. przygotowywana wspólnie z prywatnym inwestorem, podobnie jak w Katowicach i Poznaniu. Dworzec Warszawa Zachodnia i tereny wokół niego stwarzają ogromne możliwości. Dlatego funkcje dworcowe, zostaną tu z powodzeniem połączone z komercyjnymi - powiedział Paweł Olczyk, członek zarządu PKP.

Łączna powierzchnia użytkowa biurowców wyniesie 54 tys. mkw.  Pod nimi znajdzie się dwupoziomowy parking podziemny na ok. 1000 aut, dostępny dla pracowników i najemców tych obiektów. Parking dla podróżnych przygotowany zostanie od strony ul. Tunelowej. Sam Dworzec Zachodni będzie miał 1250 mkw.

Inwestycja będzie powstawać etapami. Zamierzeniem obu stron jest powstanie dworca kolejowego do końca 2014 roku, następnie budynki biurowe – wszystkie do 2017 roku.

Koncepcja architektoniczna HB Reavis jest bardzo wstępna. W kompleksie będzie znajdowało się dużo zieleni oraz punktów usługowych na parterze budynków, zarówno dla pracowników biur jak i podróżnych. Projekt będzie się ubiegał o certyfikat BREEAM.

Koszt całego przedsięwzięcia to 110 mln euro.

- PKP na dziś dysponuje 100 tys. działek, które znajdują się często w centrach miast i będziemy chcieli to wykorzystywać. Będziemy wnosić do spółek aportem tę ziemię i podpisywać kolejne umowy ze spółkami deweloperskimi czy inwestycyjnymi - powiedział Ciżkowicz na konferencji prasowej.

PKP dysponuje wieloma działkami w bardzo dobrych lokalizacjach. Dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA Jarosław Bator poinformował, że a propos kilku z nich prowadzone są bardzo zaawansowane rozmowy.