Spółka Globe Trade Centre uzyskała pozwolenie na budowę centrum handlowego Galeria Północna na warszawskiej Białołęce. Projekt ma być gotowy już w 2017 roku.

Zielone tarasy, obszerny parking i wnętrza przypominające ulice handlowe - tak ma wyglądać Galeria Północna za dwa lata. W momencie otwarcia będzie to pierwszy od dekady tak duży obiekt handlowy w stolicy oddany do użytku - w sumie 64 tys. mkw. powierzchni handlowej oraz blisko 2 tys. miejsc parkingowych. Galeria została zaprojektowana przez pracownie APA Wojciechowski oraz Tzur Architects.

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z powodu zakończenia pierwszego etapu realizacji Galerii Północnej, którym były przygotowania formalno-prawne – powiedział Thomas Kurzmann, prezes zarządu GTC.

Starania o otrzymanie wszystkich niezbędnych pozwoleń trwały 4,5 roku. Koszt projektu szacowany jest na 160 mln euro, a w tym roku deweloper wyda min. 12 mln euro.

- Mamy już pozwolenie na budowę, ale zostało nam jeszcze kilka kwestii do uzgodnienia. Mam nadzieję, że uda się ruszyć z pracami budowlanymi jeszcze w czerwcu. Jeśli nie, to przewiduję, że opóźnienie obejmie najwyżej kilka dni lipca - mówił na konferencji prasowej dyrektor generalny GTC Piotr Kroenke.

GTC wybrało już generalnego wykonawcę - firmę Unibep, ale na podpisanie umowy musi wydać zgodę rada nadzorcza spółki. Przedstawiciele deweloepra zakładają, że budowa potrwa 22-24 miesiące, co oznacza, że otwarcie Galerii Północnej powinno nastąpić w I połowie 2017 roku.

Projekt inwestycji Galeria Północna przez cały czas przygotowań formalno-prawnych był wspierany przez miasto stołeczne Warszawa oraz władze dzielnicy Białołęka. Władze Białołęki prowadziły z GTC dialog o potrzebach mieszkańców dzielnicy oraz inwestycjach infrastrukturalnych. Z ankiet wśród mieszkańców wypłynęło wniosek, że najbardziej potrzebne jest kino, dlatego w obiekcie pojawi się 11 salowe kino Cinema City. Projekt ma także przyczynić się do stworzenia z ul. Światowida jednej z reprezentacyjnych ulic dzielnicy. Galeria Północna będzie obsługiwać dzielnicę, w której mieszka 140 tys. osób. Dodatkowo deweloper liczy na zainteresowanie ze strony osób, które jeżdżą przez Białołękę do okolicznych gmin.

- Cieszę się, że udało się doprowadzić do szczęśliwego finału pierwszy etap tego projektu, bo nowoczesne, funkcjonalne i atrakcyjne architektonicznie centrum handlowe było długo oczekiwane przez mieszkańców naszej dzielnicy. Trzymamy kciuki, żeby zgodnie z planem za dwa lata w sercu Białołęki było już można nie tylko zrobić zakupy, ale także skorzystać z oferty kilkusalowego kina i odpocząć w wyjątkowym otoczeniu na zielonym dachu-ogrodzie – powiedział Piotr Jaworski, burmistrz dzielnicy Białołęka Miasta Stołecznego Warszawy.

- Nasz projekt zmieni dynamikę całego warszawskiego handlu detalicznego. Galeria Północna będzie pierwszym nowoczesnym, dużym centrum handlowo-rozrywkowym położonym w północno-wschodniej części Stolicy. Wielu klientów nie będzie już musiało przejeżdżać dużych dystansów do sklepów, które odpowiadają ich aspiracjom, gdyż znajdą je w swoim sąsiedztwie. Co więcej, biorąc pod uwagę niezaspokojony dotąd popyt na jakościową ofertę handlową na terenie leżącym w zasięgu inwestycji, jesteśmy przekonani, że Galeria Północna będzie wielkim sukcesem – powiedział Jacek Wachowicz, członek zarządu GTC.

Galeria Północna jest już skomercjalizowana w 30 proc. GTC planuje uzyskanie dla inwestycji certyfikatu LEED na poziomie Gold.