W czwartek 18 kwietnia rozstrzygnięty został przetarg na sprzedaż zabytkowego dolnośląskiego Dworu w Łękanowie. Nowy właściciel planuje stworzyć na terenie kupionego za ponad 646 tys. zł dworu nowoczesne centrum konferencyjno-hotelowe. 

Dwór wraz z przylegającymi do niego zabudowaniami folwarcznymi i rozległym parkiem krajobrazowym po renowacji zgodnie z zaleceniami dolnośląskiego konserwatora zabytków stanie się nowoczesnym centrum biznesowo-wypoczynkowym. Przywrócenie łękanowskiego zabytku do dawnej świetności przyniesie wymierne korzyści również gminie Niechlów w postaci nowych miejsc pracy.

Zabytkowy Dwór w Łękanowie to XIX-wieczny zespół dworsko-parkowy łączący w sobie elementy architektoniczne charakterystyczne dla epoki, pochodzące z dwóch różnych regionów. Swój unikalny styl zawdzięcza położeniu w północnej części Dolnego Śląska tuż przy granicy z Wielkopolską. Wybudowany dla rodu von Schlabrendorf przed 150 laty dwór zaprojektowany został na wzór wielkopolskiego dworku ze śląskim detalem architektonicznym.

W skład tego zabytkowego kompleksu o łącznej powierzchni ponad 6,24 ha wchodzą także zabudowania folwarczne i park krajobrazowy z rodzimymi gatunkami drzew. W czasach świetności w folwarku miała miejsce hodowla czerwonego wschodniofryzyjskiego bydła, owiec merynosów i świń rasy berkshire.