W Lubawce otwarto Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. W jednym czasie w hali sortowni wystartowało 59 urządzeń. Projekt spółki Sanikom z Lubawki to dla województwa dolnośląskiego absolutnie nowatorskie rozwiązanie, które reguluje kwestie utrzymania czystości i porządku w gminach.

Otwarty w Lubawce Zakład Unieszkodliwiania Odpadów powstał na terenie byłego składowiska. Rocznie instalacja może przetworzyć około 40 tysięcy ton odpadów komunalnych, pochodzących od 150 tys. mieszkańców z 17 dolnośląskich gmin.

Budowę rozpoczęto w lutym 2012 roku. Koszt całej inwestycji to ostatecznie 38 mln złotych netto. Początkowo zakładano, że budowa pochłonie 43 mln zł netto. Spółka Sanikom większość środków na budowę pozyskała z RPO dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013, wcześniej z projektu transgranicznego.

- Dzięki naszej instalacji zdecydowana większość odpadów będzie wykorzystywana w sposób gospodarczy, np. jako paliwo do cementowi, a nie więcej jak 20 proc. trafi do składowania - mówi prezes Sanikom sp. z o. o., Andrzej Wojdyła.

Wymienia także kolejne zadania, na które już został złożony wniosek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Są to: budowa stacji przeładowczych i punktów dobrowolnego gromadzenia odpadów w Jaworze i Pielgrzymce, budowa punktu dobrowolnego gromadzenia odpadów w Kamiennej Górze wraz z warsztatami, częścią socjalną i parkingami oraz organizacja zakładu przetwarzania odpadów selektywnie zebranych (papier, szkło, PET) w Lubawce.