Polska branża motoryzacyjna rozwija się w zaskakująco szybkim tempie. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, sektor motoryzacyjny to druga co do wielkości obrotów branża w Polsce. Szczególnie prężnie rozwinął się na południu kraju w takich miastach jak Gliwice czy Tychy. Dąbrowa Górnicza konsekwentnie dołącza do tego grona. Władze miasta stwarzają ku temu doskonałe warunki.

Swoją działalność prowadzą  tutaj zagraniczne koncerny specjalizujące się w produkcji komponentów samochodowych, jak Brembo, Saint Gobain Innovative Materials czy Ficomirrors. Nie brakuje również polskich przedsiębiorców reprezentujących sektor MŚP, kooperujących z większymi graczami. To co przyciąga nowych inwestorów to dogodne położenie na skrzyżowaniu dróg: Kraków - Wrocław i Cieszyn – Gdańsk, bliskość zagranicznych rynków zbytu, dostępna i wykwalifikowana kadra pracownicza oraz czekające na inwestorów formy pomocy publicznej (m.in. zwolnienie podatku CIT,
z podatku od nieruchomości dla każdego typu przedsiębiorcy czy bezpośrednie wsparcie finansowe na tworzenie nowych miejsc pracy).

Kluczowym atutem nie tylko w ofercie Dąbrowy Górniczej, ale też całego województwa śląskiego jest kompleksowo przygotowany teren inwestycyjny Tucznawa o powierzchni ponad 220 hektarów. W dużej części leżący w granicach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - oferującej wymierne korzyści dla nowych inwestorów- skomunikowany z najważniejszymi trasami krajowymi i europejskimi jest wymarzonym miejscem do lokowania nowych inwestycji. Kompleksy nr A1, A2, A4, A5, A6, A8 i A11 objęte są granicami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, natomiast pozostałe kompleksy B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B11, B12, B13, B15, B16 i B17 położone są w Dąbrowskiej Strefie Aktywności Gospodarczej a od lipca 2017 roku zostały objęte procedurą włączenia do granic specjalnej strefy ekonomicznej. Pierwszym inwestorem na obszarze Tucznawa jest firma NGK Ceramics Polska, wytwarzająca ceramiczne wkłady do silników samochodowych. Podczas uroczystego otwarcia fabryki 30 maja br. Taku Oshima, Prezes Zarządu NGK Insulators, zapowiedział, że koncern jeszcze w tym roku chce rozpocząć budowę drugiej, bliźniaczej hali, dzięki czemu zatrudnienie urośnie do 1000 osób. Dzięki wspólnej inwestycji miasta Dąbrowa Górnicza i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w infrastrukturę techniczną, teren inwestycyjny Tucznawa staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów krajowych i zagranicznych reprezentujących wiodące sektory gospodarki regionu.