Polski oddział międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield podsumował wyniki działalności w zakresie wynajmu powierzchni biurowej za rok 2012. Firma uczestniczyła w transakcjach najmu obejmujących 123 tys. mkw. powierzchni biurowej, w tym 72 tys. mkw. w Warszawie i 51 tys. mkw. w miastach regionalnych.

W 2012 r. całkowite zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię biurową w Polsce wyniosło 961 tys. mkw., z czego popyt w Warszawie stanowił 607 tys. mkw., a w pozostałych miastach 354 tys. mkw. Udział firmy Cushman & Wakefield w transakcjach najmu na rynku biurowym w Polsce w 2012 r. wyniósł 12,8 proc.

Największe transakcje 2012 roku prowadzone przez firmę Cushman & Wakefield to m.in. negocjacje wynajmu w kompleksie biurowym Green Towers we Wrocławiu – 14.400 mkw. oraz dla tego samego klienta umowy w Bema Plaza we Wrocławiu 8.200 mkw, reprezentowanie Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. w procesie negocjacji umowy z Pocztą Polską na ok. 13.000 mkw. powierzchni biurowej w budynku Domaniewska 37 C w Warszawie oraz reprezentowanie Grupy BOŚ Bank w wynajmie blisko 10 tys. mkw. w budynku Feniks w Warszawie.

- Na warszawskim rynku najmu nieruchomości biurowych kolejny rok z rzędu wynajęto rekordową ilość powierzchni przekraczającą 607 tys. mkw. Obserwujemy również wzrost aktywności najemców w miastach regionalnych w porównaniu do lat ubiegłych. Centra usług wspólnych (SSC) oraz obsługi outsourcingowej zwiększają swój udział w transakcjach najmu w miastach regionalnych – mówi Richard Aboo, partner, dyrektor działu powierzchni biurowych, Cushman & Wakefield.