Colliers International, firma doradcza działająca w sektorze nieruchomości, opracowała Zielony Przewodnik dla Najemców, który ma na celu przybliżenie użytkownikom budynków biurowych zagadnień związanych z ekologicznym postępowaniem w obszarach takich jak użytkowanie powierzchni biurowej. 

Zielony biurowiec powstały zgodnie z filozofią ekologicznego budownictwa jest dopiero początkiem. Reszta zależy od najemców i pracujących w budynku pracowników. Dlatego Colliers International przygotował przewodnik dla najemców, w którym poruszono m.in. kwestie zrównoważonego rozwoju, ekologicznego zarządcy, czy certyfikatów dla ekologicznych budynków.

- Z naszego doświadczenia oraz prowadzonych wewnętrznych analiz zużycia energii przez budynki zarządzane przez Colliers  wynika, że ok. 30 do 40 proc. konsumowanej energii elektrycznej to wynik bezpośredniego zużycia jej przez najemców na oświetlenie, pracę sprzętu biurowego oraz urządzeń klimatyzacyjnych znajdujących się na zajmowanej powierzchni. Pozostałe 60 proc.-70 proc. to energia pochłaniana na części wspólne budynku, oraz urządzenia HVAC i windy. – wyjaśnia Mariusz Kanabrocki, kierownik techniczny ds. jakości w Colliers International.