W ciągu ostatniego roku P3 wzbogaciło się o 11 parków logistycznych w Czechach, portfolio w Rumunii oraz dwa parki w Polsce, jednak dalsze akwizycje utrudnia brak atrakcyjnych ofert na rynku.

- Rozglądamy się za kolejnymi akwizycjami po całej Europie, ale nie ma dużo takich produktów na rynku. Dostępne obiekty są często za drogie, to np. takie perełki jak magazyny Amazonu. Stać na nie przede wszystkich fundusze inwestycyjne - mówi Andrzej Wroński, dyrektor krajowy P3 w Polsce.

Na początku roku P3 kupiło w Polsce 177 tys. mkw. parku magazynowego w Błoniu oraz 75 tys. mkw. magazynów pod Piotrkowem Trybunalskim. Jednocześnie firma wzbogaciła się o 144 ha gruntów pod obiekty magazynowe.

- Chcemy uzyskac pozwolenia na budowę na tym terenie i wzbogacić działki w media, aby móc zacząć budowę w razie potrzeby od zaraz. Posiadamy już pozwolenie na budowę obiektu o powierzchni 56 tys. mkw. w Piotrkowie i staramy się o pozwolenie w Błoniach. Tam będziemy budować fazowo obiekt o pow. ok 70-80 tys. mkw. - dodaje Piotr Wąs, dyrektor ds. leasingu i dewelopmentu.

- Na razie nie planujemy budowy spekulacyjnej, czekamy aż unormuje się sytuacja na rynku - uzupełnia Piotr Bzowski, dyrektor ds. leasingu i dewelopmentu.

Obecnie P3 stawia na obiekty typu BTS, takie jak magazyn o powierzchni  46.230 mkw. dostarczony  firmie ID Logistics (IDL), międzynarodowemu operatorowi logistycznemu i wieloletniemu najemcy P3. Obiekt, zlokalizowany w parku P3 Mszczonów, jest największym budynkiem, jaki P3 dostarczyło w Polsce. Budynek został  zaprojektowany i dostosowany do indywidualnych potrzeb IDL. Wysokość robocza hali magazynowej wynosi 12 m i jest wyższa od standardowej o 2 m. Jest to pierwszy magazyn P3 w Polsce o ponadstandardowej wysokości składowania.

- Taka wysokość nie powoduje wyższych kosztów, ponieważ mieści się jeszcze w wymaganiach przeciwpożarowych. Zastanawiamy się nad wykorzystaniem takiego rozwiązania również w innych naszych obiektach - mówi Piotr Bzowski.

W magazynie dla IDL znajduje się również 2.443 mkw. powierzchni biurowej, a także 1.300 mkw. zewnętrznej wiaty paletowej. Obiekt posiada własny układ drogowy z podwójnym wjazdem oraz dedykowany układ 62 doków i ponad 80 miejsc parkingowych TIR. Magazyn funkcjonuje jako węzeł IDL do obsługi jednego z jego największych międzynarodowych klientów detalicznych. Docelowo zatrudnienie w nim otrzyma ponad 400 osób.

We współpracy z firmą IDL, P3 wprowadził w budynku serię rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych, w tym najnowszego typu oświetlenie LED oparte na szynoprzewodach umożliwiających szybkie i nisko kosztowe modyfikacje, systemy solarne wspomagające ogrzewanie wody bytowej, krany z perlatorami oraz uruchamianiem na podczerwień, a także nowego typu płyty warstwowe z podwyższoną izolacją.  Rozwiązania te pozwolą na znaczne obniżenie kosztów operacyjnych najemcy.

- Zdecydowaliśmy się na wybudowanie magazynu w parku P3 Mszczonów, ponieważ znajduje się on w niedalekiej odległości od Warszawy oraz posiada bezpośredni dojazd do sieci dróg obsługujących regionalne miasta Polski. Posiada więc doskonałe warunki do prowadzenia dystrybucji na terenie całego kraju. Poza kwestiami dystrybucyjnymi, argumentem przemawiającym za Mszczonowem było to, że prowadziliśmy już w tej lokalizacji swoje operacje logistyczne. Przez 3 lata wynajmowaliśmy od P3 powierzchnię magazynową, a więc miejsce to mieliśmy sprawdzone zarówno pod kątem zasobów ludzkich jak i możliwości przyszłego rozwoju. W końcu, doceniając dotychczasową współpracę i nasze partnerskie relacje z firmą P3, wiedzieliśmy, że będą w stanie dostarczyć nam obiekt  zgodny  z naszymi wymaganiami - mówi Yann Belgy, dyrektor generalny ID Logistics.

- P3 Mszczonów oferuje doskonały potencjał jako multimodalne centrum transportowe. W tej lokalizacji mamy możliwość wybudowania jeszcze ponad 160.000 mkw. dodatkowych obiektów magazynowych - dodaje Piotr Bzowski.

Budowa magazynu o powierzchni 46.230 mkw. dla ID Logistics w parku logistycznym P3 Mszczonów rozpoczęła się w grudniu 2014 roku. Obiekt został oddany do użytku najemcy prawie miesiąc przed terminem, w lipcu, i jest on  jednym z największych węzłów logistycznych w Polsce. Magazyn dostarczony dla IDL zwiększył portfolio P3 na terenie Polski – obejmujące łącznie 24  istniejące magazyny – do 495.736 mkw.