Klimatyczne pasaże dla pieszych z kafejkami i restauracjami, hotel, biura oraz mieszkania – tak będzie wyglądać pierwszy etap zabudowy części Nowego Centrum Łodzi położonej pomiędzy nowopowstałym dworcem Łódź Fabryczna a Centrum Nauki i Techniki EC1. Deweloper projektu – firma Ghelamco Poland – ma już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego etapu.

Prezentacja projektu zabudowy centrum NCŁ odbyła się na stoisku Łodzi podczas targów MIPIM w Cannes.

Ghelamco zdecydowało się zrealizować inwestycję w trzech etapach. W pierwszym powstanie kwartał miasta składający się z hotelu, biur, mieszkań oraz lokali usługowych. Na budowę części hotelowej i biurowej Ghelamco ma już prawomocne pozwolenie na budowę. Docelowo w ramach pierwszego etapu powstaną trzy budynki. Najbliżej dworca znajdzie się hotel, a od strony EC1 przewidziano zabudowę mieszkaniową. Pomiędzy nimi powstanie budynek biurowy. W parterach przewidziano zaś część usługowo-gastronomiczną. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 3 lub 4 kwartał 2018 r. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia PIG Architekci.

Hotel pomieści 166 pokoi, budynek biurowy będzie liczył 18 tys. mkw. Apartamentowiec pomieści zaś ok. 70 mieszkań. Wysokość zabudowy, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, sięgnie 7 pięter.

Co ważne, pomiędzy budynkami powstaną starannie urządzone piesze pasaże. Wzdłuż nich znajdą się liczne lokale: kafejki, winiarnie, restauracje. Dzięki temu centrum NCŁ będzie ogólnodostępne i przyjazne pieszym. Zamknięte dla ruchu samochodowego uliczki z lokalami usługowymi będą powstawać także w kolejnych etapach inwestycji.

Pod całością znajdzie się parking, który będzie połączony z podziemną drogą położoną między inwestycją Ghelamco a EC1. Obecnie miasto Łódź przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na jej budowę.

– Jestem niezmiernie zadowolona z kolejnej inwestycji w Nowym Centrum Łodzi, szczególnie z takiej, gdzie obok powierzchni biurowych powstanie również hotel jak i inwestycja mieszkaniowa, tak potrzebna w tej części miasta. Chciałabym również podziękować firmie Ghelamco, że kolejny raz uwierzyła w potencjał Łodzi. Dzięki temu widzimy, że nasza wizja rozwoju miasta jest słuszna, co potwierdzają sami inwestorzy – powiedziała Pani Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi.

– Łódź to miasto o ogromnym potencjale. Jej lokalizacja w sercu Polski, na przecięciu największych szlaków komunikacyjnych, dynamiczny rozwój sektora BPO/SSC, historyczny charakter, a przede wszystkim wykształceni i otwarci ludzie, czynią to miasto atrakcyjnym i perspektywicznym miejscem do inwestowania. Łódź wyrasta na jeden z czołowych rynków regionalnych w kraju, który już teraz może się poszczycić zasobami biurowymi o powierzchni blisko 440 tys. mkw., a zarazem jednym z najniższych wskaźników pustostanów na poziomie 9,5 proc. – powiedział Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. – Zabudowie centrum NCŁ poświęcamy wiele uwagi, to dla nas niezwykle ważny i ekscytujący projekt. Dużą wagę przywiązujemy do przestrzeni publicznych. Chcemy tu stworzyć tętniącą życiem część miasta, która będzie znakomitym miejscem do pracy, wypoczynku i mieszkania. – dodał.   

Lider miastotwórczości

To nie pierwsza miastotwórcza inwestycja Ghelamco. Belgijski deweloper ma bogate doświadczenie w kreowaniu najwyższej jakości przestrzeni miejskiej. Sztandarowym przykładem jest kompleks biurowy Warsaw Spire z placem Europejskim w Warszawie. Na terenie poprzemysłowego kwartału powstała ogólnodostępna, tętniąca życiem przestrzeń z fontannami, zielenią i meblami miejskimi. Miejsce to cieszy się ogromnym uznaniem warszawiaków, którzy wyróżnili je nagrodą mieszkańców w plebiscycie prestiżowego konkursu Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zaangażowanie Ghelamco docenili również jurorzy wielu polskich i międzynarodowych konkursów, w których Warsaw Spire i plac Europejski zebrały liczne, prestiżowe nagrody, m.in. „nieruchomościowego Oscara” MIPIM Awards 2017, Nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich i CEEQA 2017.

Nowe Centrum Łodzi

Nowe Centrum Łodzi to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii miasta i jeden z kluczowych elementów rewitalizacji śródmieścia. Pomysł na realizację projektu pojawił się w 2006 r., a już latem 2007 r. łódzcy radni jednogłośnie przegłosowali program budowy NCŁ. Na ponad 100 hektarach powstaną biurowce, restauracje, obiekty kulturalne i rozrywkowe. Nowe Centrum Łodzi ma być reprezentacyjną częścią miasta, miejscem bezpiecznym, przyjaznym dla mieszkańców i turystów, z ograniczonym ruchem samochodów, o wysokiej estetyce i jakości architektury.