Blisko 350 osób reprezentujących branżę nieruchomości, najemców, lokalne władze samorządowe i instytucje otoczenia biznesu wzięło udział w oficjalnym otwarciu budynku Argon, III etapu gdańskiej Alchemii.

- Rynek biurowy w Trójmieście, tak jak i w innych dużych aglomeracjach w Polsce, dynamicznie rośnie. Bardzo się cieszę, że jako lokalny deweloper komercyjny od samego początku mamy duży udział w jego rozwoju. Razem z budynkiem Argon dostarczyliśmy na rynek już ponad 100 tys. mkw. powierzchni, stworzyliśmy więc ponad 20% rynku biurowego w Gdańsku. Co szczególnie dla nas, jako lokalnego dewelopera ważne, nie są to tylko kolejne metry powierzchni, ale przede wszystkim wysokiej jakości, zaawansowane technologicznie budynki, które przez wiele dekad służyć będą rozwojowi biznesu w Trójmieście – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, dewelopera Alchemii.

Inwestycje biurowe są nieodłącznym elementem współczesnej tkanki miejskiej, czego dosłownie doświadczyć mogli goście przybyli do Gdańska na Grand Opening of Argon. Torus, deweloper kompleksu postanowił bowiem „wpuścić” do budynku sporo elementów charakterystycznych dla miejskiego krajobrazu. Strefa staromiejska, nawiązanie do charakterystycznych elementów Gdańska (z okazji wydarzenia w budynku powstał nawet mural), w końcu przestrzeń parkowa, wielkomiejska, industrialna i restauracyjna – wypełniły przestrzeń 7 piętra Argonu.

Argon jest najbardziej prestiżowo ulokowanym budynkiem Alchemii, przy skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej (głównej arterii Trójmiasta) z ul. Kołobrzeską. Ma on 14 kondygnacji naziemnych i kształt litery H, a jego łączna powierzchnia do wynajęcia to blisko 38 tys. mkw., z czego na biura przypada ok. 36 tys. mkw.. Według najnowszych danych firmy doradczej Jones Lang LaSalle aktualna podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście wynosi 681,5 tys. mkw., z czego Argon dostarczył aż 5%. Warto dodać, że na Gdańsk przypada tutaj ponad 501 tys. mkw. (czyli ok. 74%).

-  Obecnie ponad połowa budynku jest już wynajęta. Widzimy duże zainteresowanie obiektem, w kolejnych tygodniach potwierdzimy kolejnych najemców – mówi Marcin Piątkowski, dyrektor ds. komercjalizacji w firmie Torus.

Parter budynku przeznaczony jest na działalność usługowo-handlową. Na łącznej powierzchni blisko 1700 mkw. funkcjonować będzie docelowo 11 różnych podmiotów, w tym aż 9 gastronomicznych. Będą to zarówno popularne marki (m.in. Starbucks, Subway, Gorąco Polecam Nowakowski), jak i autorskie koncepty (m.in. Sugoi Sushi, Alchemia Wina, ENJOY food&life). Ofertę uzupełnią punkt handlowy i placówka banku.

Oficjalnemu otwarciu budynku towarzyszyło uruchomienie iluminacji. Na Argonie zamontowane zostały listwy ledowe, które umożliwiają efektowne oświetlenie go w formie różnego rodzaju animacji lub napisów, podkreślając po zmroku wyjątkowość tego obiektu. Szczególnie wyeksponowany jest narożnik budynku – charakterystyczna „latarnia”. Pomiędzy III i planowanym, IV etapem Alchemii powstanie pieszy pasaż usługowo-handlowy, w którym znajdą się też elementy małej architektury.

Warto podkreślić, że oddanie budynku Argon do użytku nastąpiło z dwumiesięcznym przyspieszeniem względem pierwotnym założeń.