Jeden z symboli Pragi, słynny z pyz i niedostępnych w PRL-u towarów – Bazar Różyckiego. Teraz zaniedbany i częściowo opuszczony bazar ma szansę przejść modną w ostatnim czasie na Pradze rewitalizację.

Bazar Różyckiego znajduje się na drodze między powstającym centrum biurowo-mieszkaniowo-handlowym Koneser a nową stacją metra i Stadionem Narodowym. Nic dziwnego, że władze miasta, zgodnie z najnowszą strategią przebudowy zaniedbanych bazarów, zamierzają zaprowadzić tutaj porządek.

Sprawa nie jest jedna taka prosta, chociażby z uwagi na różnorodne interesy: obecnych najemców, władz miasta, a także spadkobierców 2/3 terenu na którym leży bazar. Projekt zostanie przeprowadzony na 4,5 tys. mkw. z ok. 13 tys. mkw., które zajmie Bazar Różyckiego.

Na razie miasto przedstawiło swoją wizję tego miejsca i ma nadzieję na porozumienie z reprezentantami dawnych właścicieli ( w sumie 18 osób). Nie wiadomo jak rozwiąże się sytuacja ze spadkobiercami pozostałej części terenu, ale wiadomo co może na niej powstać. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania terenu również na części prywatnej musi zostać utrzymana funkcja bazaru.

- Rozumiemy rolę miasta oraz rolę inwestora, który prawdopodobnie ostatecznie przejmie ten teren. Dlatego dozwolona będzie niska zabudowa, ale z zachowaniem np. na partnerze budynków funkcji bazaru – wyjaśnia Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Pod koniec października odbyła się prezentacja koncepcji nowego „Różyca” opracowanej przez architektkę Aleksandrę Wasilkowską. Opracowanie uwzględnia wnioski i postulaty zebrane w trakcie konsultacji prowadzonych z kupcami i mieszkańcami Pragi.

- Projekt nie ogranicza się tylko do odtworzenia tradycyjnych form historycznych, ale przede wszystkim prezentuje sposób myślenia o przestrzeni przyjaznej dla wszystkich grup społecznych: mieszkańców, kupców, klientów, turystów, dzieci i seniorów. Czerpie z najlepszych przykładów rewitalizacji bazarów, które łączą historyczną zabudowę z nowoczesnością, takich jak np. Targowisko St. Caterina z Barcelony – mówi Aleksandra Wasilkowska, autorka projektu rewitalizacji.

Na podstawie uwag konserwatora zabytków powstał plan miejscowy dla rejonu Bazaru Różyckiego, który wyznacza możliwe formy zagospodarowania terenu bazaru. Jako jego podstawę przyjęto warunki lokalne i cele rewitalizacji infrastrukturalnej, ale również założenia społeczne.

- Koncepcja wpisuje się w Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku. Inwestycja zakłada nie tylko odświeżenie bazaru, ale również stworzenie nowej przestrzeni dla dzieci i osób starszych - tak zwanej strefy sąsiedzkiej. Całość inwestycji realizowana będzie ze środków miejskich zabezpieczonych w budżecie na tworzenie centrów lokalnych – mówi Michał Olszewski.

Zgodnie z wytycznymi konserwatora, charakter indywidualnych stanowisk handlowych ma zostać utrzymany. Oferta sprzedażowa powinna zostać wzbogacona o nowe usługi, aby bazar stał się miejscem codziennych zakupów. W projekcie zaproponowano m.in. skwer wokół bazaru, budowę placu z pomnikiem założyciela bazaru Juliana Różyckiego, na którym znajdzie się otwarta kuchnia ze stołem - tu będzie można przygotować posiłek z produktów kupionych na bazarze. Według koncepcji na nowym „Różycu” znajdować się ma ok. 60 wolnostojących straganów z zadaszeniem z miedzianej blachy, kilka sklepów spożywczych i punktów gastronomii. Obecnie na bazarze znajduje się ok. 400 stanowisk, ale tylko na 100 z nich odbywa się handel.

Dopełnieniem całości projektu jest budowa  lokalnego punktu recyklingu śmieci oraz zaplecza magazynowego. Opracowanie ostatecznego projektu oraz prace budowlane mają potrwać blisko dwa lata. Na razie władze sprawdzają ile projekt będzie kosztował, ale zapewniają, że środki na rewitalizację „Różyca” są już zapewnione.

- Historia Pragi pokazuje, jak istotną rolę dla tej dzielnicy Warszawy pełnił Bazar Różyckiego. Jestem przekonany, że po zakończeniu procesu rewitalizacji ponownie stanie się on wizytówką Pragi Północ, pełniąc istotną rolę handlową, turystyczną jak również wypoczynkową – mówi Piotr Zalewski, Burmistrz Pragi Północ.

To nie koniec planów władz Warszawy na modernizację stołecznych bazarów. Kolejnym projektami ma być przebudowa bazaru na ul. Walcowniczej w Falenicy oraz na Targówku.