Kwiecień to dobry okres na podsumowanie pierwszych miesięcy nowego roku. W kolejnym raporcie dotyczącym powierzchni magazynowych autorzy podkreślają znaczenie Euro 2012 i autostrad dla rozwoju tej branży w 2012 roku.

Firma doradcza Jones Lang LaSalle opracowała raport dotyczący rynku powierzchni magazynowych, podsumowujący I kwartał 2012 roku. Pierwsze trzy miesiące 2012 roku były obiecujące dla rynku magazynowego. Rynkowe wskaźniki, zarówno po stronie popytu, jak i podaży, pokazały, że zainteresowanie powierzchniami dystrybucyjnymi nie słabnie.

Autorzy raportu zwracają uwagę na szanse rozwoju rynku powierzchni magazynowych, które daje organizacja Mistrzostw Europy Euro 2012, z uwagi na promocję, którą stanowią dla Polski. Dodatkowo, w tym roku ma zakończyć się szereg inwestycji w infrastrukturę, szczególnie drogową. Nowe autostrady również mogą być impulsem do rozwoju branży.

Transakcje najmu powierzchni w I kw. 2012 r. obejmowały 329 100 mkw. (popyt brutto). To więcej niż w tym samym okresie w 2011 r. (279 303 mkw.). Nowe umowy stanowiły 65 proc. wszystkich najmów, a pozostała 1/3 to przedłużenia dotychczasowych. Najaktywniejszy sektor stanowili operatorzy logistyczni, którzy podpisali umowy na 57 proc. powierzchni wynajętej w I kw. 2012 r. Magazyny były też wynajmowane przez sieci sklepów (8 proc.) i firmy z sektora lekkiej produkcji (8 proc.).

Najemcy byli szczególnie zainteresowani powierzchniami dystrybucyjnymi w najważniejszych lokalizacjach magazynowych Polski: na Górnym Śląsku (88 400 mkw.), w Warszawie-Okolicach (64 500 mkw.) oraz Polsce Centralnej (55 300 mkw.).

Niesłabnący popyt na magazyny, w połączeniu z ostrożną polityką deweloperów wyraźnie preferujących projekty na zamówienie klienta, powodują, że coraz bardziej odczuwalna jest ograniczona podaż powierzchni dostępnej od zaraz. W skali całego kraju, pozostawało dostępne 707 100 mkw. a współczynnik wolnej powierzchni wyniósł 10,4 proc. w porównaniu z 11,5 proc.na koniec IV kw. 2011 r.

Eksperci Jones Lang LaSalle zwracają również uwagę, iż deweloperzy preferują budowę nowych powierzchni magazynowych na zamówienie. Stąd dominacja projektów typu pre-let oraz BTS. Projekty spekulacyjne stanowią jedynie 28 proc. i mieszczą się głównie w dużych miastach o niewielkim wskaźniku wolnej powierzchni np. Warszawie, Krakowie, czy Trójmieście.

W odróżnieniu od raportu Colliers International, firma Jones Lang LaSalle uważa, że pojawi się tendencja wzrostowa czynszów, co wynika ze spadku dostępnych powierzchni magazynowych.