Tegoroczny listopad okazał się wyjątkowo udany dla Agencja Mienia Wojskowego. Tylko w ciągu trzech tygodni AMW uzyskała blisko 12,5 mln złotych ze sprzedaży działek i obiektów, których nie potrzebuje już armia.

Najwyższe kwoty wpłynęły za trzy warszawskie nieruchomości: ponad półhektarowy teren przy ul. 11 Listopada, budynek przy ul. Księcia Bolesława oraz działkę przy ul. Stalowej. W ręce inwestorów trafiły również nieruchomości w Chełmnie, Gubinie, Jadwisinie, Jeleniej Górze, Opolu, Srokowie, Szczecinku i Świętoszowie. 93 proc. środków z tych transakcji Agencja tradycyjnie przekaże na modernizację techniczną polskiej armii. Kolejne atrakcyjne nieruchomości Agencja wystawi jeszcze w grudniu – wtedy do kupienia będzie jedna z najbardziej prestiżowych nieruchomości – działki na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej.

Największym wzięciem cieszyły się w listopadzie nieruchomości usytuowane w Warszawie. Inwestycyjna atrakcyjność stolicy sprawiła, że spośród trzech wystawionych na sprzedaż nieruchomości wszystkie znalazły nowych właścicieli. Duże emocje wzbudził przetarg na teren przy ul. Księcia Bolesława. Do rywalizacji o działkę o  powierzchni blisko 1500 mkw.  stanęło pięciu uczestników. Ostatecznie wylicytowano ją za 2,6 mln złotych czyli aż o 1,1 mln złotych więcej niż wynosiła cena wywoławcza. Wśród sposobów jej przyszłego zagospodarowania  wskazuje się cele mieszkaniowe, usługowe, działalność oświatową i kulturalną oraz opiekę zdrowotną.

Najwyższa kwota padła jednak podczas przetargu na ponad półhektarową nieruchomość na warszawskiej Pradze przy ul. 11 Listopada, na której usytuowane są garaże. Sprzedano ją za 4 mln 40 tys. złotych. Po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń istnieje możliwość wykorzystania terenu pod budowę mieszkań, usługi lub biura.

Nie zabrakło również chętnego na zakup działki wchodzącej w skład historycznego Zespołu Stalowni Praskiej przy ul. Stalowej. Nieruchomość o powierzchni niewiele ponad 1000 mkw. oraz budynek administracyjno-biurowy z 1926 roku została wylicytowana za 3 mln 838 tys. złotych. Nowy właściciel zapłaci jednak połowę tej kwoty, ponieważ nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków. Inwestor – po uzgodnieniu swoich pomysłów z konserwatorem – będzie mógł ją przeznaczyć na cele usługowe, biurowe czy administracyjne.  Swojego nabywcę znalazły też dwie działki w Jadwisinie, położone ok. 30 km od centrum Warszawy, w sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego. Do udziału w przetargu teren o powierzchni 0,5 ha, zabudowanego schronem z 1879 roku stanęło aż czterech oferentów. Zwycięzca przetargu zapłacił za niego 660 tys. złotych, co stanowi dwukrotność początkowo ustalonej kwoty.

W listopadzie dobre wyniki zanotował również wrocławski Oddział Terenowy Agencji. Dzięki pozytywnie rozstrzygniętym przetargom w ręce inwestorów trafiły: działka z obiektem sportowym w Jeleniej Górze przy ul. Podchorążych oraz kompleks przemysłowy przy ul. Batorego w Opolu. Za jeleniogórską nieruchomość o powierzchni blisko 4 ha nowy właściciel wyłożył 1 mln 151 tys. 400 zł. Opolski zakład, gdzie produkowano betonowe elementy dla budownictwa wylicytowano po dziesięciu postąpieniach za 1 mln 320 tys. złotych, przebijając jego cenę wywoławczą o 204 tys. złotych. Zwycięzca przetargu będzie mógł zaadaptować działkę na cele gospodarcze i handlowe. Listę sprzedaży Oddziału Terenowego we Wrocławiu uzupełniły tereny w Świętoszowie oraz trafostacja w Jeleniej Górze. A blisko 500 tys. złotych wpłynęło na konto Agencji ze sprzedaży gruntów w Szczecinku (obręb Trzesieka). Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na przeznaczenie ich pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną.

Dogodna szansa na zakup kilku wyjątkowo atrakcyjnych nieruchomości pojawi się już w połowie grudnia. Pod młotek trafią m.in. działki położone na Kępie Mieszczańskiej oraz tereny przy ul. Granicznej we Wrocławiu, helska strzelnica, kompleks po poligonie w Łambinowicach czy tereny w nadmorskim Rogowie. 93 proc. środków, które Agencja Mienia Wojskowego uzyska z ich sprzedaży zasilą Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. W ciągu kilkunastu lat swojej działalności AMW przekazała na ten cel już ponad 1,45 mld złotych.